Na co zwracać uwagę przy zakupie kasku motocyklowego?

0
3408
Na co zwracać uwagę przy zakupie kasku motocyklowego?

Kask motocyklowy należy do podstawowych elementów wyposażenia każdego motocyklisty. Dobrej jakości produkt skutecznie chroni naszą głowę, która jest wyjątkowo narażona na urazy. Jak prawidłowo dobrać kask, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie?

Jak mądrze kupować kask?

Przede wszystkim unikajmy kasków używanych. Mogą być jedynie pozornie bezwypadkowe. Oprócz tego wyściółka kasku dostosowuje się do kształtu głowy właściciela, co może znacznie obniżyć komfort użytkowania takiego kasku. Nowe hełmy można nabyć w każdym sklepie oferującym artukuły motoryzacyjne.

Kask powinien być jak najbezpieczniejszy. W tym celu musi posiadać atest bezpieczeństwa UE i spełniać normy bezpieczeństwa ECE-2205.

Należy wybierać kask, który zapewnia jak najszersze polew widzenia. Jazda motocyklem jest o wiele bardziej dynamiczna niż tradycyjna podróż samochodem, toteż Im więcej widzimy, tym szybciej możemy zareagować na wydarzenia na drodze.

Jak zbudowany jest kask?

Zewnętrzna część kasku często wykonana jest z plastiku. Jednak trwalszym tworzywem, zapewniającym większe bezpieczeństwo są materiały kompozytowe. Wnętrze kasku wypełnia styropian, który amortyzuje i wytłumia uderzenie, jakie może mieć miejsce podczas wypadku. Wyściółka, która ma bezpośredni kontakt z naszą głową, ma za zadanie utrzymać kask w jednej pozycji. Kaski, które posiadają wyjmowaną wyściółkę, są wygodniejsze w użytkowaniu ze względu na łatwy proces czyszczenia.

Czy to wszystko?

Kask powinien być dobrze wentylowany i nie ześlizgiwać się, kiedy gwałtownie obracamy głowę. Przednia szybka w żadnym wypadku nie powinna być porysowana, ani zachodzić parą. Należy odpowiednio dobrać rozmiar i wagę kasku. Waga kasku nie powinna przekraczać 1500g, gdyż zbyt ciężki kask spowoduje spowolnienie naszej reakcji i może doprowadzić do sytuacji kryzysowej podczas jazdy.

Dostępne są również kaski, które są standardowo wyposażone w słuchawki bluetooth. To rozwiązanie pozwala na słuchanie ulubionej muzyki podczas jazdy, albo na komunikowanie się z innymi użytkownikami motocykli.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ