Kto może jeździć na skuterze? Najważniejsze wymogi

0
53856
Kto może jeździć na skuterze? Najważniejsze wymogi

Skutery to bardzo wygodne maszyny pozwalające na szybkie dotarcie do celu. Niezastąpione w miastach, ponieważ pozwalają na ominięcie korków, również doskonałe na wsiach, gdzie nie ma możliwości dojazdów regularnie kursującą komunikacją publiczną. Z tego też powodu po skutery sięgamy coraz częściej. Kto może jednak jeździć na takim pojeździe?

Małe motocykle zawsze cieszyły się w Polsce dużym powodzeniem, ale w ostatnich czasach, gdy do sprzedaży trafiło tak wiele nowoczesnych skuterów, zainteresowanie to jest jeszcze większe. Na tych jednośladach poruszają się nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież, na co pozwalają przepisy przy spełnieniu odpowiednich wymogów.

 

Aktualne przepisy wskazują, że do poruszania się motorowerem do maksymalnej pojemności 50 ccm lub posiadającym silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, wystarczy mieć ukończone 18 lat – nie ma potrzeby posiadania żadnych dodatkowych dokumentów, na przykład prawa jazdy. Również mogą jeździć na nich młodsi użytkownicy – są one dozwolone już od 14 roku życia, ale trzeba w tym celu zdać egzamin.

 

Osoby, które przed 19 stycznia 2013 roku zdały egzamin i zdobyły kartę motorowerową, mogą korzystać z uprawnień do ukończenia 18. roku życia. W przeciwnym przypadku trzeba odbyć kurs na prawo jazdy w kategorii AM – w tym celu trzeba poddać się badaniom lekarskim i zdać egzamin.

 

Osoby, które po wyznaczonej dacie chcą posiadać uprawienia do jazdy motorowerem, w tym skuterem, powinny posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań lekarskich do kierowania pojazdami, odbyć odpowiedni kurs i zdać egzamin państwowy, a także przedstawić pisemną zgodę rodzica lub opiekuna, na otrzymanie uprawnień.

 

Osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów, czyli dniem 19 stycznia 2013 roku zachowują przywilej jeżdżenia motorowerem bez obowiązku posiadania prawa jazdy czy też karty motorowerowej.

 

Zatem jeżeli interesują cię skutery Honda lub innej marki, pamiętaj o tym, aby sprawdzić wcześniej, czy możesz korzystać z nich bez ograniczeń czy musisz wziąć udział w szkoleniu i zdać egzamin.

[Głosów:376    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ