Tradycje Świąt Bożego Narodzenia, których nie zamierzamy się pozbyć

0
3556
Tradycje Świąt Bożego Narodzenia, których nie zamierzamy się pozbyć

Święta coraz bliżej, a wraz z nimi zwyczaje, które praktykujemy co roku. Jakie tradycje Świąt Bożego Narodzenia nie ulegają nigdy zmianie, mimo, że ich skutki bywają dyskusyjne? Zapraszamy do artykułu.

Tradycja to rzecz święta

Od lat kultywujemy całą serię najróżniejszych świątecznych tradycji. Są elementem naszej tożsamości kulturowej, dają stabilność międzypokoleniową, godzą rodziny i zachęcają do zacieśniania więzów międzyludzkich. To wszystko bardzo pozytywne założenia, które nas ubogacają od pokoleń. Niemniej, niektóre elementy swoich świątecznych tradycji moglibyśmy nieco przemyśleć i zweryfikować – dla wspólnego dobra. O czym mowa? Zerknijmy na nasza krótką, lecz treściwą listę elementów tradycji, które można by nieco zmienić:

  1. Ucztowanie – nasze tradycyjne świąteczne potrawy są smaczne i wspaniałe, lecz ich ilość bywa porażająca. W czasie świąt jemy zbyt dużo, cierpimy później na zgagę i przejedzenie, a i tak część przygotowanych specjałów się psuje i niedojedzona ląduje w śmietniku. Warto byłoby nieco ograniczyć ilość przygotowanych potraw, co wszystkim wyjdzie na dobre.
  2. Toasty – spożywanie alkoholu to nieodłączna część świąt. Pijemy toasty za zdrowie bliskich i własne, popijamy, aby zniwelować skutki przejedzenia, oraz dlatego, że mamy wolne od pracy i po prostu możemy. Wielu z nas wtedy przesadza, dlatego warto zweryfikować świąteczne picie, np. poprzez zakup profesjonalnego alkomatu, za pomocą którego uświadomimy sobie, kiedy należy przestać.
  3. Prezenty – wręczanie sobie świątecznych podarunków to piękny zwyczaj, lecz niestety, także drogi. Wiele osób bierze pożyczki specjalnie w tym celu, co później rzutuje na ich budżet przez następne kilka miesięcy. Radość można dawać także z umiarem, do czego bardzo zachęcamy.
  4. Życzenia – szczere świąteczne życzenia od członków rodziny bardzo często zamieniają się w listę życzeń, co bywa przykre i krzywdzące. Zastanówmy się dobrze, zanim narzucimy komuś swój punkt widzenia ubrany w świąteczną powłoczkę.

Resume

Święta to magiczny i wyjątkowy czas w ciągu roku, dlatego warto je spędzić w takiż właśnie sposób, a także nauczyć pociechy piękna naszych odwiecznych tradycji, związanych z Bożym Narodzeniem.

Życzymy naszym czytelnikom zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, mądrego praktykowania naszych wspaniałych tradycji oraz fantastycznej Sylwestrowej zabawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ