Regularna wymiana części eksploatacyjnych w samochodzie, wybór odpowiednich zamienników wysokiej jakości oraz prawidłowo przeprowadzona naprawa wydłużają znacząco żywotność samochodu.
Regularna wymiana części eksploatacyjnych w samochodzie, wybór odpowiednich zamienników wysokiej jakości oraz prawidłowo przeprowadzona naprawa wydłużają znacząco żywotność samochodu, poprawiają bezpieczeństwo podróżowania i wpływają na znaczące zwiększenie komfortu jazdy, co jest niezwykle istotne. Aby móc być pewnym, że samochód jest w dobrej kondycji i nadaje się do użytkowania nawet na dalekich trasach należy dowiedzieć się, o wymianie których części nie można zapominać.
Przede wszystkim jednak w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w dobrej jakości, najlepiej oryginalne podzespoły – daje to pewność, że samochód nie straci na jakości i wartości. Warto kupować je u sprawdzonych dostawców, a do takich zalicza się między innymi Autingo – internetowy lider wśród sklepów motoryzacyjnych, co wynika z ogólnodostępnej opinii klientów. Pewne części eksploatacyjne można wymienić samemu. Wystarczy tylko trochę miejsca w przydomowym garażu, podstawowa wiedza z zakresu budowy samochodu i elementarne narzędzia służące do przeprowadzenia poszczególnych działań. Potrzebne części samochodowe na pewno będą dostępne a sam proces transakcji i szukania interesujących podzespołów jest niezwykle prosty i intuicyjny.
Jakie prace można wykonywać samodzielnie?
Według specjalistów, co zresztą jest udowodnione, każdy doświadczony kierowca będzie w stanie dokonać wymiany:
- filtrów (powietrza, oleju, paliwa)
- płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, oleju w skrzyni biegów, płynu chłodniczego, płynu do spryskiwaczy)
- bezpieczników – wystarczy zakupić komplet i zawsze mieć go przy sobie. Wymiany można dokonać nawet w podróży.
Kiedy jednak warto zlecać naprawę usterek specjalistom?
Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ wizja oszczędności jest niezwykle kusząca a osoby, które dysponują starszymi modelami samochodów niechętnie płacą mechanikom za ich pracę. Uważają, że jest to nieopłacalne. Warto jednak mimo wszystko pamiętać, że koszty to przecież nie wszystko. Oczywiście, można kupić oryginalne dobrej jakości części w i próbować swoich sił samodzielnie, ale zwykle nie przynosi to żadnych efektów.
Serwis powinien zająć się samochodem w momencie, kiedy potrzebna jest wymiana:
- opon,
- paska rozrządu,
- części zawieszenia (drążków, gałek itp.),
- czy części układu hamulcowego, które również regularnie się zużywają.
Do czego może prowadzić nieprzeprowadzanie regularnej wymiany części eksploatacyjnych?
Dostępność do części zamiennych jest dziś tak duża, że to pytanie nie powinno mieć miejsca. Dla wyjaśnienia warto jednak wiedzieć, że brak oleju silnikowego może prowadzić między do zatarcia jednostki napędowej. W takim przypadku konieczny jest generalny remont i chociaż w sklepach z częściami bez trudu można byłoby dostać wszystkie, niezbędne części to jednak finalny koszt naprawy często przekraczałby faktyczną wartość rynkową samochodu. Stosowanie części używanych nie wchodzi w tym wypadku w rachubę, ponieważ nie jest to do końca bezpieczne rozwiązanie i specjaliści odradzają takich przedsięwzięć. Brak płynu w chłodnicy z kolei szybko doprowadzi do przegrzania silnika. W dalszym ciągu jest sporo osób, które zamiast specjalnego płynu stosują wodę. Nie powinno się tego robić, ale w lecie nie jest to aż tak problematyczne jak zimą. Wówczas bowiem woda może zamarznąć i jednocześnie powiększyć kilkukrotnie swoją objętość. Efektem tego będzie pęknięcie węży i wielu innych podzespołów układu chłodzącego. Dobrej jakości płyn chłodniczy odporny na działanie niskich temperatur także można nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie.