Czy warto jeździć na przeglądy klimatyzacji?

0
2415
Czy warto jeździć na przeglądy klimatyzacji?

Klimatyzacja jest urządzeniem, którego zadaniem jest szybkie schłodzenie wnętrza pojazdu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala latem utrzymać temperaturę na normalnym poziomie. Wnętrze samochodu potrafi bardzo szybko się nagrzewać, toteż osoby dużo przebywające za kółkiem powinny rozważyć zakup klimatyzatora. Jak dbać o klimatyzację?

Na co zwracać uwagę?

Jeśli zaobserwujemy niepokojące zmiany w pracy naszej klimatyzacji, takie jak parowanie szyb, ciepłe wnętrze mimo włączonego chłodzenia, należy udać się na przegląd do mechanika samochodowego. Urządzenie jest na tyle skomplikowane, że samodzielna naprawa nie wchodzi w grę.

Często spotykanym problemem jest specyficzny, nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzatora. Zapach wytwarzają drobnoustroje i grzyby, które lubią zalęgać się w klimatyzatorach. To wyraźny znak, że musimy udać się do mechanika na odgrzybianie klimatyzacji.

Jak często jeździć na przeglądy klimatyzacji?

Jeśli nasz samochód użytkujemy w warunkach dużego zanieczyszczenia powietrza, pylenia drzew i dużej obecności kurzu, przeglądu klimatyzacji powinniśmy dokonywać dwa razy do roku.

W warunkach standardowych przeglądu powinno dokonywać się raz w roku niezależnie od tego, czy zaobserwowaliśmy jakieś niepokojące objawy, czy nie. Podczas rutynowej kontroli wymieniony zostaje filtr kabinowy i osuszający. Czyszczeniu poddawane są kanały przesyłające powietrze do wnętrza samochodu, wloty powietrza na zewnątrz pojazdu, odgrzybianie parownika oraz udrożnianie dróg odprowadzania wilgoci z parownika klimatyzatora. Sprawdza się również ilość oleju w sprężarce oraz ilość czynnika chłodzącego.

W jaki sposób mądrze korzystać z klimatyzacji samochodowej?

Kiedy latem mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, najlepiej nie włączać klimatyzacji zaraz po wejściu do samochodu. Należy samochód przewietrzyć, gdyż temperatura otoczenia jest znacznie niższa niż temperatura powietrza w zamkniętym, nagrzanym samochodzie.

Aby utrzymać klimatyzację w dobrym stanie, powinniśmy raz w tygodniu włączyć ją na około 10 minut. W ten sposób zadbamy o najdroższy element całego układu – sprężarkę. W celu zwalczania przykrego zapachu z klimatyzacji można stosować produkty antybakteryjne i antyzapachowe dostępne w każdym sklepie oferującym artukuły motoryzacyjne.

Koszt przeglądu zwykłego auta nie przekracza 150 PLN. Warto zainteresować się stanem naszej klimatyzacji i nie czekać do momentu, w którym jej poprawną pracę zapewnić będą mogły tylko drogie naprawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ