Rozświetl sobie drogę

0
3570

Każdy zapalony kierowca off-roadowy pewnie doskonale zna scenariusz, w którym podczas jazdy w terenie zastaje go noc. Często zdarza się to zwłaszcza w lesie, gdzie nie dochodzą promienie zachodzącego słońca, a dobra zabawa nie pozwala zerknąć na zegarek. Wiemy zresztą, że szczęśliwi czasu nie liczą! Pytanie, co zrobić, kiedy wokół nastanie już zupełna ciemność? Odpowiedź jest prosta – przy odpowiednim wyposażeniu wcale nie trzeba przerywać wyprawy. Wystarczy dobra lampa, by zabawa mogła trwać w najlepsze.

Nie daj się trudnym warunkom

Lampy do samochodów terenowych są przeróżne, a tylko od nas zależy, na jaki rodzaj się zdecydujemy. Warto jednak pamiętać, że lampa nie równa się lampie. Jeśli w swojej terenówce zamontujemy akcesorium niedopasowane do naszych potrzeb, prawdopodobnie szybciej się zdenerwujemy, niż będziemy czerpać przyjemność z jazdy. Przed zakupem koniecznie więc zastanówmy się, na jakich funkcjach zależy nam najbardziej. Przykładowo, jeżeli często jeździmy po torze, to prawdopodobnie nieraz będziemy musieli omijać drobne przeszkody. Lampa, która świeci mocno i daleko nie za bardzo więc nam się przyda; lepiej, żebyśmy zamontowali oświetlenie padające blisko maski samochodu. Warto wybrać również takie rozwiązanie, które, nawet jeśli będzie droższe, nie zawiedzie nas w trudnych i zaskakujących terenowych warunkach.

Lampa LED rozświetli otoczenie

Panele LED-owe to popularne rozwiązanie, coraz częściej spotykane w polskich terenówkach. Istnieją specjalne listwy LED-owe, które można zamontować na dachu pojazdu. Taki sposób oświetlenia będzie idealny w sytuacji, gdy chcemy po prostu rozświetlić otoczenie, by spokojnie trafić do celu. Lampy LED dają bowiem białe i bardzo rozproszone światło, które, w zależności od rozmieszczenia, “okala” samochód i sporo przestrzeni wokół. Listwy takie, oprócz dachu, można umieścić także na bokach pojazdu lub nawet nad tylną klapą. Niektóre terenówki mają niewielkie panele LED na przednim orurowaniu. Wśród dostępnych na rynku lamp LED-owych znajdziemy jednak nie tylko listwy do zamontowania na pojeździe, ale także lampy robocze lub reflektory.

Lampy LED-owe dostępne są w różnych wymiarach, tak, by każdy posiadacz terenówki mógł dopasować je do swoich potrzeb. Rozpiętość rozmiarów lampek w panelu sięgać może od 14 do nawet 22 cali. Warto także zwrócić uwagę na ich moc, która może wynosić od kilkunastu do 240 W. Parametry te są szczególnie ważne kiedy wybieramy się na wycieczkę o zaawansowanym stopniu trudności – wtedy nic nie może się zepsuć, a my musimy czuć się bezpiecznie. Lepiej więc zawsze mieć przy sobie takie oświetlenie, które pomoże nam poradzić sobie w najtrudniejszych warunkach. Ceny lamp LED-owych, w zależności od ich mocy i rozmiaru, wahają się od 350 do nawet 700 zł. W sklepach internetowych niejednokrotnie trafić można jednak na promocję, dzięki której dobry sprzęt kupimy za znacznie niższą cenę.

Halogen drogę Ci wskaże

Halogeny są jednym z najprostszych i najczęściej używanych akcesoriów oświetleniowych. Mocowane zwykle do orurowania zderzaka, uruchamiane są za pomocą przycisku na desce rozdzielczej. Zakładając lampy halogenowe należy bezwzględnie pamiętać jednak o przepisach, które uniemożliwiają np. zsynchronizowanie ich ze światłami drogowymi. Terenowi kierowcy mogą jednak pomyśleć o innym ciekawym rozwiązaniu – umieszczeniu dalekosiężnych lamp halogenowych na dachu pojazdu (zaraz nad przednią szybą). Dzięki temu uzyskamy wiązkę światła, która będzie padać stosunkowo daleko i oświetli nam trudną drogę przez las. By otrzymać odpowiedni efekt, zamontujmy co najmniej 4 takie lampy. Takie rozwiązanie jest wygodne, ale niestety ma również wady – halogeny rzucają bowiem bardzo skoncentrowaną wiązkę światła, co sprawia, że pozostały obszar po bokach samochodu nadal będzie pogrążony w ciemności. Pod tym względem zdecydowanie lepsze są wspomniane lampy LED-owe, których światło jest bardzo rozproszone. Cena halogenu dalekosiężnego to ok. 120-150 zł, do czego należy oczywiście doliczyć jeszcze koszty instalacji.

Reflektor – niezbędny towarzysz podróży

Podczas wycieczki w teren, nie bez znaczenia są również wspomniane wcześniej wolnostojące reflektory. Wiele z nich wyposażonych jest w żarówki LED-owe, dzięki czemu świecą mocno i daleko. Lampy takie nie przydadzą się, rzecz jasna, podczas jazdy, ale okażą się niezastąpione, gdy będziemy musieli pogrzebać pod maską, użyć wyciągarki, zajrzeć do papierowej instrukcji, albo… rozbić namiot. Żaden kierowca off-roadowy nie powinien wyjeżdżać w trasę bez reflektora. Tego typu akcesoria najczęściej dostępne są w dwóch wariantach – akumulatorowym albo podłączanym do 12-woltowego gniazdka zapalniczki. Pierwsza opcja zapewnia nam możliwość przenoszenia reflektora w dowolne miejsce, druga zaś – długą żywotność. Koszt takiej wolnostojącej lampy to ok. 150-200 zł.

Wyruszając w podbój nieznanych terenów, pamiętajmy o właściwym oświetleniu. Jeśli coś się zepsuje i w międzyczasie zapadnie noc, nie poradzimy sobie w zupełnych ciemnościach. Lampy do samochodów off-roadowych to akcesoria niezbędne w każdej terenówce. Ich szeroki wybór znajdziecie w sklepie off-roadowym on-line – Janpol4x4.pl.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ