Klimatyzacja w samochodzie – jak się z nią obchodzić?

0
1736
Klimatyzacja w samochodzie

Kupując samochód, zazwyczaj zwracamy uwagę nie tylko na to, jak on wygląda, ale także na to, jak dobrze się nim jeździ. A na komfort jazdy niewątpliwie wpływa klimatyzacja. Jak się nią posługiwać i serwisować, by była dla nas ulgą w ciepłe dni, a nie utrapieniem? Zapraszamy do lektury. 

Klimatyzacja samochodowa – jak działa?

Klimatyzacja jest układem zamkniętym działającym pod nadwoziem samochodu. Składa się z kompresora, skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężającego, parownika i wiatraka. Dzieli się ona na dwie komory; pod wysokim i niskim ciśnieniem. Kompresor klimatyzacji jest swego rodzaju pompą, której zadaniem jest sprężanie gazu w układzie. Gdy gaz wydostaje się z pompy, jest nie tylko mocno sprężony, ale także rozgrzany pod wpływem wzrostu jego ciśnienia. Pod wpływem skraplacza jest on następnie chłodzony, co wzmocnione jest także dzięki pracy wentylatora. Jest to spore uproszczenie, jednak w rezultacie całe ochłodzone powietrze dostaje się do kabiny samochodu, a my możemy cieszyć się ulgą w postaci obniżonej temperatury. Nie należy jednak przesadzać z ocieplaniem, ani schładzeniem wnętrza samochodu. 

Odpowiednie używanie klimatyzacji

Należy pamiętać zawsze o odpowiednim doborze temperatury w kabinie samochodowej, by nie powodować parowania szyby, ani by chłód w aucie spowodował, że poczujesz się chory. Różnica pomiędzy powietrze na zewnątrz a tym w aucie nie powinna przekraczać 7 stopni Celsjusza, by się nie przeziębić. Przed samym nastawieniem temperatury w upalny dzień postaraj się dobrze wywietrzyć auta, np. jadąc przez chwilę z otwartymi szybami. Nie włączaj klimatyzacji od razu po tym, jak wsiądziesz do auta. W lecie temperatura w środku samochodu potrafi być niewyobrażalnie wysoka, co nie jest bez znaczenia dla działania klimatyzacji. Włączenie jej w nie wywietrzonym samochodzie może tylko pogorszyć samopoczucie kierowcy i pasażerów. Należy także pamiętać o stałym odgrzybianiu i serwisie układu w renomowanych punktach, by wymienne narzędzia do klimatyzacji były oryginalne i poprawiały jej pracę. Bardzo często tanie zamienniki części w klimatyzacji mogą sprawić, że jej żywotność jest znacznie skrócona. 

Negatywne skutki nieprawidłowego użytkowania klimatyzacji

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, źle używana klimatyzacja w samochodzie może przyczynić się do złego samopoczucia, a nawet przeziębienia. Różnica temperatur sprawia, że nasz organizm natychmiast broni się przed nią i osłabia cały układ odpornościowy. Jednak niewiele osób wie o tym, że zagrzybiony układ może prowadzić do poważnych alergii. Tego, że nasza klimatyzacja jest zagrzybiona, możemy dowiedzieć się za późno; zazwyczaj poprzez poczucie nieprzyjemnej woni powietrza. Dlatego też coroczna dezynfekcja wszystkich części klimatyzacji jest tutaj kluczowa, ponieważ jest to układ, który przez cały czas ma do czynienia z wodą, a co za tym idzie; z mnożącymi się bakteriami i grzybami. Niebezpieczne dla naszego zdrowia są także pył i kurz, które czasem mogą dostać się do klimatyzacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ