Kiedy jest dobry moment na wymianę opon?

0
2321
Kiedy jest dobry moment na wymianę opon?

Zmiana aury dla osób zmotoryzowanych to bardzo ważny moment. Zmiana ogumienia na letnie lub zimowe, to zwiększenie naszego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych użytkowników drogi.
Kiedy jest właściwy moment na wymianę opon?

Kodeks drogowy a zmiana opon

Artukuły Kodeksu drogowego zawierają tylko ogólne zapisy dotyczące kwestii wymiany ogumienia. Istnieją jedynie pewne zapisy prawne w ustawie mówiące ogólnie o dobrodziejstwie stosowania opon zimowych od 1 listopada do 31 marca. Ustawodawca, mówiąc wprost, rekomenduje takie rozwiązanie, ale nie przewiduje żadnych sankcji za nie stosowanie się do tych zaleceń. Osoba zmotoryzowana sama decyduje, czy dokona zmiany opon na zimowe, czy nie.

Kiedy zmienić opony?

Opony warto zmieniać wraz ze zmianą pór roku, które mocno wpływają na zachowanie się auta podczas jazdy. Zapewniając optymalne ogumienie kół sprawiamy, że komfort jazdy jest znacznie wyższy, a nasze bezpieczeństwo wyraźnie wzrasta.

Szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to, aby wybrać odpowiedni moment na zmianę opon zimowych na letnie. Dlaczego jest to tak ważne? Właściwości opon zimowych wynikają z ich składu chemicznego. Domieszka krzemionki nadaje oponom miękkość i odporność na zamarzanie nawet przy bardzo niskich temperaturach. Brak twardnienia gwarantuje dobrą przyczepność na wilgotnej, oblodzonej czy zaśnieżonej drodze.

Rekomendowaną datą zmiany opon z zimowych na letnie jest 31 marca. Należy pamiętać, że zgodnie ze starym polskim porzekadłem, kwiecień w Polsce bywa kapryśny: zimny, nawet śnieżny. O momencie zmiany opon powinniśmy zdecydować po uważnej obserwacji pogody. W momencie, kiedy nastał już kwiecień, noce są wciąż mroźne, a za dnia pogoda potrafi zaskakiwać, należy wstrzymać się z wymianą opon do momentu ustabilizowania się temperatury na poziomie 7-8 stopni Celsjusza. Wcześniejsza zmiana opon na zwykłe narazi nas na nieprzyjemne niespodzianki, takie jak niespodziewany poślizg, znacznie wydłużona droga hamowania, czy trudności z wjechaniem pod górkę.

Natomiast inną kwestią jest jeżdżenie na oponach zimowych, kiedy za oknem panuje letnia pogoda. Jeśli ktokolwiek sądzi, że to nic złego, jest w błędzie. Takie zachowanie naraża na szwank przede wszystkim nasze portfele, gdyż opony zimowe szybko zużywają się podczas jazdy po nagrzanej nawierzchni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ