Kiedy decydujemy się na zakup auta, musimy dopełnić szeregu różnego rodzaju formalności. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży nie jest jedyną czynnością jaką jesteśmy zobowiązani wykonać. Polskie prawo precyzyjnie określa obowiązki kupującego względem państwa. Dobrze jest o tym pamiętać, gdyż na dopełnienie formalności mamy określony czas.
Zakup od osoby prywatnej
Od chwili dokonania zakupu samochodu mamy 14 dni na zapłatę podatku do Urzędu Skarbowego, który wynosi 2% wartości zakupionego pojazdu. Aby zapłacić podatek, należy udać się do Urzędu Skarbowego i wypełnić formularz PCC-3. Warto pamiętać, że wspomniany podatek może nie zostać naliczony od kwoty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Poszczególne artukuły prawa skarbowego regulują tę kwestię. Z uwagi na możliwość sztucznego zaniżania ceny nabytego samochodu w celu zminimalizowania obowiązku podatkowego, Urzędy Skarbowe dysponują tabelą średnich cen dla wszystkich typów samochodów, aby nie narażać Skarbu Państwa na straty. Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją US, istnieje droga odwoławcza. W tym celu możemy powołać rzeczoznawcę, który określi wartość opodatkowywanego pojazdu.
Jak przerejestrować samochód na siebie?
Kiedy dokonamy opłaty związanej z podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), udajemy się do lokalnego wydziału komunikacji. W celu dokonania przerejestrowania samochodu na siebie, musimy zabrać ze sobą podstemplowaną przez Urząd Skarbowy umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, dokumenty świadczące o ważnym przeglądzie technicznym auta, umowę ubezpieczenia OC, dowód osobisty i tablice rejestracyjne. Podczas wizyty w wydziale komunikacji otrzymamy nowe tablice rejestracyjne, a także tymczasowy dowód rejestracyjny. Nasz stały dowód rejestracyjny zostanie nam wydany w terminie do 30 dni.
Czy musimy ubezpieczyć samochód?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podczas wizyty w wydziale komunikacji musimy przedstawić szereg dokumentów, m. in. umowę ubezpieczenia OC. Jeśli samochód zmienia właściciela, nabywca ma obowiązek udać się do ubezpieczyciela i dokonać przepisania ubezpieczenia na siebie. Kwota składki może ulec zmianie, gdyż jej wysokość zależy od wielu czynników. Jeśli okaże się, że poprzedni właściciel miał preferencyjne stawki ze względu na staż, bezwypadkową jazdę itp. być może będziemy zmuszeni do dokonania dopłaty. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, ubezpieczyciel dokona korekty na naszą korzyść i zwróci nadpłatę. Jednak najwygodniejszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest rozwiązanie starej umowy OC i zawarcie nowej.
Jeśli poprzedni właściciel posiadał ubezpieczenie AC, umowa wygasa w momencie sprzedaży samochodu. Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym i nie jest na trwale związana z danym pojazdem.
Zakup samochodu to, oprócz zawarcia umowy kupna-sprzedaży, także obowiązki wobec państwa. Nie należy zwlekać z dopełnieniem wszystkich formalności, gdyż na większość czynności mamy określony czas, a w przypadku zaniedbań z naszej strony narażeni jesteśmy na kary ze strony Urzędu Skarbowego.