Kaski motocyklowe dla dzieci – na co zwracać uwagę?

0
3462
Kaski motocyklowe dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Osoby będący fanami jazdy motocyklowej, które są rodzicami, po pewnym czasie decydują się zabierać swoje dzieci na wyprawy. Dla każdego troskliwego rodzica sprawą kluczową najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. W związku z tym oprócz rozwagi i wyobraźni podczas jazdy, bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie wyposażenie zapewniające ochronę dziecka przed różnymi obrażeniami, uderzeniami i innymi zagrożeniami. Oczywiście podstawowym elementem wyposażenia jest kask motocyklowy.

Prawo obowiązujące w Polsce nie określa jasno jaką odzież i zabezpieczenia należy zapewnić dziecku jadącemu na motocyklu. Wiadomo jedynie, że wożąc dziecko w wieku do 7 lat, maksymalna dozwolona prędkość to 40 km/h. Brak dalszych informacji oznacza, że to rodzice muszą zadbać o odpowiednie kaski motocyklowe dla dzieci. Na szczęście na rynku działa wiele firm produkujących i sprzedających takie zabezpieczenia dla najmłodszych, które charakteryzują się trwałością, niezawodnością i doskonałym stopniem ochrony. Przed wyborem odpowiedniego kasku, należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Obwód głowy dziecka

Generalnie w przypadku dzieci w wieku 8-9 lat można kupować kaski przeznaczone dla dorosłych, ponieważ zwykle ich mniejsze rozmiary pokrywają się z obwodem głowy dziecka. Obwód należy zmierzyć przykładając miarę do czoła 2-3 cm powyżej brwi i nad uszami. Na podstawie tych informacji można sprawdzić, który kask motocyklowy dla dziecka będzie dopasowany do jego głowy. Warto pamiętać, że producenci zwykle podają swoje rozmiary w centymetrach. Jeśli przy mierzeniu obwodu otrzymamy wynik z połową centymetra, wówczas można go zaokrąglić do góry, ponieważ głowa dziecka rośnie, więc i tak prędzej czy później wyrośnie ono z danego kasku.

Przymiarka kasku

Oczywiście kaski motocyklowe dla dzieci są kluczowymi elementami ochronnymi, więc nie wolno kupować ich w ciemno. Konieczna jest przymiarka kasku – nawet w przypadku kupowania go przez Internet, warto odwiedzić sklep posiadający identyczny rozmiar i dokonać przymiarki, aby mieć pewność, że leży on idealnie na głowie dziecka, bez żadnego luzu oraz nie stanowi obciążenia dla szyi dziecka. W ostateczności można zamówić kask przez Internet i dokonać jego zwrotu, jeśli nie będzie pasował dziecku lub nie będzie spełniać wymogów z zakresu komfortu oraz bezpieczeństwa. Dobrze dopasowane kaski motocyklowe dziecięce nie mogą też być ciasne, ponieważ będą powodować ból.

Sprawdzenie kasku przed kupnem

Warto sprawdzić kask przed zakupem. Energiczne poruszanie głową pozwoli na określenie czy występuje jakiś niepożądany luz. Można też złapać głowę dziecka w kasku, unieruchomić ją i kazać dziecku poruszyć głową. Jeśli zakres ruchu głowy w kasku jest zbyt duży to konieczne jest wybranie mniejszego rozmiaru.

Każdy rodzic musi zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Ostrożna jazda oraz kupno ochraniaczy i kasku to bardzo istotne czynności, dzięki którym najmłodszy pasażer jest chroniony przed groźnymi obrażeniami, a nawet utratą życia w wyniku zderzenia, upadku, itp.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ