Jakie wycieraczki wybrać?

0
2671
Jakie wycieraczki wybrać?

Dobry przegląd sytuacji zapewniają pracujące na szybach naszych samochodów wycieraczki. Oczyszczają szyby z wszystkiego, co powoduje obniżenie widoczności, a co za tym idzie bezpieczeństwa na drodze. Kiedy warto wymienić wycieraczki?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Kierowcy często zapominają o tak prozaicznej, ale istotnej sprawie, jak wymiana wycieraczek. Zużyta wycieraczka częściej rozmazuje brud zamiast usuwać go z naszych szyb. Potrafi też wydawać z siebie okropne dźwięki, które zirytują nawet najbardziej odpornego kierowcę. Trzeba też pamiętać, że uszkodzone wycieraczki będą niczym cyrkiel i potrafią porysować szybę.

Rodzaje wycieraczek

Do wyboru mamy dwa rodzaje wycieraczek. Najczęściej spotykane w starszych samochodach są wycieraczki z metalowym stelażem, w których wymienne są tylko gumowe pióra. Wycieraczki płaskie, które nie posiadają wspomnianego stelaża, montowane są w nowszych samochodach. Nazywane też są wycieraczkami aero. Są mniejsze, posiadają bardziej aerodynamiczną konstrukcję,
przez co nie stawiają dużego oporu podczas jazdy.

Wycieraczki ze spoilerem są odmianą tradycyjnych wycieraczek. Posiadają dodatkowo spoiler, przez co wycieraczki są lepiej dociskane do szyby. Tym samym maleje opór powietrza, a same wycieraczki lepiej pracują przy dużych prędkościach. Nowością są wycieraczki wzbogacone o warstwę teflonu lub grafitu. Dodatkowa warstwa wspomaga płynną pracę wycieraczek podczas zimy.

Istnieją też wycieraczki będące hybrydą wcześniej wymienionych konstrukcji. Mariaż polega na łączeniu płaskiego pióra z tradycyjnym i aerodynamicznego, opływowego stelaża. Szczególną popularność zyskały wśród producentów samochodów z Azji.

Jakie wycieraczki wybrać?

Ogólną zasadą jest stosowanie wycieraczek płaskich w tych autach, które producent standardowo wyposażył w ten rodzaj wycieraczek. Bezpośrednio przed zakupem należy również ustalić, jaka jest długość piór i rodzaj zaczepu.

Zaczep to sposób mocowania pióra w ramieniu wycieraczki. Każda sprzedawca w sklepie oferującym artukuły samochodowe dobierze nam odpowiednią wycieraczkę i nawet ją zamontuje, jeśli z jakichś względów nie jesteśmy w stanie sami wykonać tej czynności. Często producenci oferują komplety wycieraczek wraz z adapterami, co ułatwia montaż w samochodach o innych zaczepach.

Wycieraczki powinno wymieniać się co pół roku. Nie powinno się na nich oszczędzać, gdyż droższe modele mają pióra wykonane z kauczuku naturalnego, który w swojej roli sprawdza się lepiej niż pióra z kauczuku syntetycznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ