Jaki kombinezon dla motocyklisty wybrać?

0
3354
Jaki kombinezon dla motocyklisty wybrać?

Odpowiedni kombinezon ochronny jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego motocyklisty. Szeroki wybór kombinezonów oferowanych przez sklepy sprzedające artukuły motoryzacyjne prowokuje wiele pytań. Czym różnią się między sobą poszczególne modele?

Rodzaje kombinezonów

Kombinezony skórzane są tworzone z myślą o miłośnikach szybkich maszyn. Właściwości skóry to przede wszystkim duża wytrzymałość na wytarcie. Oprócz wytrzymałości daje użytkownikowi pełen komfort, gdyż kombinezon wykonany ze skóry znakomicie przylega do ciała, nadaje motocykliście opływowego kształtu. Wadą tych kombinezonów jest przede wszystkim niska odporność na deszcz oraz słaba wentylacja ciała. Ciało owinięte skórzanym kombinezonem łatwo ulegałoby przegrzaniu, dlatego też każdy kombinezon, jak i elementy dodatkowe wykonane ze skóry, posiadają perforację, aby nadmiar ciepła był skutecznie odprowadzany na zewnątrz.

Kombinezony wykonane z tekstyliów są przede wszystkim wygodne. Za odprowadzanie nadmiaru wilgoci i ochronę przed wodą odpowiadają specjalne membrany, które w przypadku droższych modeli można wyjąć, aby zapewnić ciału jeszcze lepszą wentylację. Kombinezony posiadają zwiększające bezpieczeństwo na drodze odblaski, a także specjalną podpinkę na zimę.

Koszt kombinezonów tekstylnych jest niższy niż ich skórzanych odpowiedników. Żeby zakupić porządny zestaw kurtka plus spodnie, należy liczyć się z wydatkiem ok. 700 PLN na kurtkę i drugie tyle na spodnie.

Jak wybrać kurtkę i spodnie na motor?

Pomijając wygląd kurtki, każdy nabywca powinien zwrócić uwagę na to, czy dana kurtka posiada elementy chroniące kręgosłup, barki i łokcie. Nie powinny być na stałe wszyte w kurtkę, gdyż uniemożliwiałoby to wymianę zużytych ochraniaczy. Istotnym elementem dobrej kurtki jest zdejmowany ocieplacz i możliwość regulowania kurtki w taki sposób, aby można było ją dopasować do danego użytkownika.

Spodnie dobieramy w podobny sposób co kurtkę. Dobre spodnie powinny posiadać elementy chroniące kolana i biodra. Ciekawym dodatkiem do kombinezonu motocyklisty są odpinane szelki z funkcją dodatkowego ocieplania okolic wrażliwych na zimno.

Jeśli jesteśmy pasjonatami motorów wyścigowych najlepiej zaopatrzyć się w kombinezon sportowy. Występuje on w dwóch odmianach: jednoczęściowym i dwuczęściowym. Jednoczęściowe kombinezony są niepraktyczne, używane przez wąską grupę zawodowych ścigaczy. Kombinezon dwuczęściowy jest popularny wśród zwykłych amatorów szybkiej jazdy. W tym wypadku spodnie i kurtkę można nosić oddzielnie.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ