Jak zadbać o karoserię samochodu?

0
2577
Jak zadbać o karoserię samochodu?

Woskowanie jest stosunkowo popularne w naszym kraju. Najczęściej z opcją woskowania spotykamy się na myjniach. Niezależnie od tego, czy jest to myjnia automatyczna, ręczna czy bezdotykowa, firmy oferują taka usługę za dodatkową opłatą. Jednak czy takie woskowanie chroni lakier naszego samochodu i powoduje, że samochód odzyskuje dawny blask?

Woskowanie woskowaniu nierówne

Myjnie oferują woskowanie, które ma chronić karoserię przed deszczem i kurzem tylko przez krótki czas. Właściwe woskowanie jest pracochłonne, ale porządnie i regularnie wykonywane pozwoli nam cieszyć się pięknym samochodem bardzo długo. Szczególnie warto wziąć pod uwagę okres zimowy, kiedy karoseria narażona jest na ogrom szkodliwych dla lakieru czynników zewnętrznych.

Do woskowania ręcznego możemy zastosować woski w postaci pasty, mleczka i olejków, które zakupimy w każdym sklepie oferującym artukuły motoryzacyjne. Warto w tym momencie wspomnieć, że przy wyborze wosku pod uwagę należy brać wiek auta i stan karoserii. Jeśli auto jest nowe, to najlepszym sposobem na woskowanie jest nakładanie mleczka lub olejków. W przypadku aut starszych, karoseria jest zwykle w gorszym stanie, toteż należy stosować wosk w formie pasty. Pasta wniknie głębiej w uszkodzony lakier, co przywróci samochodowi dawny blask.

Wybór metody woskowania

Istnieją dwa sposoby na nałożenie wosku. Woskowanie na sucho przeprowadzane jest zwykle woskiem w formie pasty. Wosk rozprowadzamy zaczynając od góry karoserii. Po nałożeniu wosku poddajemy karoserię procesowi polerowania, by wydobyć ukryty blask.

Woskowanie mokrej karoserii wykonuje się szybciej i łatwiej. Wosk powoduje, że woda po myciu samochodu nie zbiera się w zagłębieniach, co jest ważne szczególnie zimą, gdyż woda pod wpływem niskiej temperatury zmienia swoją objętość, w rezultacie czego uszkadza elementy karoserii.

O czym należy pamiętać?

Optymalna temperatura powietrza, jaka powinna panować w pomieszczeniu, w którym wykonujemy woskowanie, to 20 stopni Celsjusza. Jeśli jest zbyt gorąco, wosk w postaci pasty będzie topił się, a w przypadku woskowania na mokro woda na karoserii szybko wyschnie, utrudniając nam proces nakładania olejku.

Przed nałożeniem wosku należy porządnie umyć samochód. Jeśli wybieramy woskowanie na sucho, należy starannie wysuszyć auto. Jeśli wybieramy drugą metodę, do pracy przystępujemy zaraz po umyciu samochodu. Przy polerowaniu przydatne są specjalne ściereczki i gąbki.

Eksperci radzą, żeby woskowanie powtarzać 2 -4 razy do roku. Daje to gwarancję pięknego wyglądu karoserii naszego samochodu, co w przypadku chęci odsprzedaży auta będzie istotnym czynnikiem wpływającym na cenę końcową.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ