Amortyzatory a komfort jazdy

0
3585
Amortyzatory a komfort jazdy

Amortyzatory są jednym z ważniejszych elementów każdego samochodu. Dlaczego? To one amortyzują wszelkie nierówności nawierzchni dla naszego komfortu i bezpieczeństwa. Jeśli któryś z amortyzatorów działa nieprawidłowo, nasze reakcje na to, co dzieje się na drodze mogą mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Należy być także świadomym tego, iż jeden popsuty amortyzator może być powodem dalszych problemów.

Charakterystyka rodzajów amortyzatorów

Mamy wiele różnych rodzajów amortyzatorów, z których najważniejsze to: miękkie i sportowe Zawieszenia oparte o amortyzatory miękkie bardzo dobrze tłumią nierówności drogi, przez co podróżujący nie odczuwają wielu drgań, jazda jest płynna. Wadą tego typu zawieszenia jest jakość samego prowadzenia. Pojazd trudniej opanować w sytuacjach kryzysowych.

Zawieszenie sportowe jest sztywne, aby zapewnić prowadzącemu jak najlepszą sterowność pojazdu przy jeździe z dużą prędkością. Sztywne zawieszenie nie tłumi niedoskonałości nawierzchni, dlatego też podróżujący samochodem sportowym momentalnie poczują każdą nierówność asfaltu.

Tanio i dobrze?

Nie należy kupować amortyzatorów pochodzących z używanych samochodów. Dlaczego? Amortyzatory codziennie wykonują ogromną pracę, przyjmując na siebie całe obciążenie związane z wytłumianiem nierówności drogi. W Polsce drogi mamy coraz lepsze, ale są one wciąż pełne dziur i wybojów. Zużyty amortyzator nie tylko powoduje znaczny spadek komfortu jazdy, ale może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze. Kupować należy wyłącznie amortyzatory nowe i jak najlepszej jakości, najlepiej ze sklepów oferujących artukuły samochodowe. Tanie części zawsze oznaczają słabą jakość, a na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Poza tym wytrzymałość taniego amortyzatora jest znacznie mniejsza niż droższego odpowiednika, co w konsekwencji oznacza kolejne wydatki. Należy też nadmienić, że stan zawieszenia powinniśmy poddawać szczegółowym oględzinom w zakładzie mechanicznym, najlepiej po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Stan amortyzatorów możemy pobieżnie sprawdzić we własnym zakresie. Jeśli samochód łatwo daje się rozkołysać, podczas jazdy wytwarza dziwne dźwięki i drgania, to znak, że amortyzatory nie pracują w należyty sposób. Warto w tym miejscu wspomnieć, że najkorzystniej jest wymienić elementy po obu stronach samochodu, gdyż amortyzatory zwykle zużywają się tak samo niezależnie od położenia. Jeśli zbagatelizujemy problem z amortyzatorami, możemy narazić się na całkiem wysokie koszty naprawy samochodu. Łączniki stabilizatorów i wahacze są elementami zawieszenia usytuowanymi najbliżej amortyzatorów, toteż one pierwsze padną ofiarą zaniedbań.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ