Filtry samochodowe – kiedy i dlaczego należy wymieniać

0
1282

Filtry to elementy niezwykle pomocne w prawidłowym funkcjonowaniu pojazdu. W przypadku ich awarii, pojazd zaczyna nieprawidłowo funkcjonować, a osoby przebywające w kabinie pasażerów mogą być narażone na szkodliwe oddziaływania. Poniżej podpowiadamy – kiedy i dlaczego należy wymieniać najważniejsze filtry w samochodach osobowych – czyli filtry oleju, paliwa oraz powietrza.

Filtry oleju – dla bezpieczeństwa układu napędowego

Filtry oleju silnikowego są jednymi z łatwiejszych do wymiany. Ich głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń, które mogłyby szkodliwie oddziaływać na silnik. Chodzi przede wszystkim o różnego typu pyłki, które wraz z powietrzem są zasysane, a których nie zdołał wyłapać filtr powietrza.

Filtry oleju dobiera się między innymi pod kątem konkretnej jednostki napędowej. Każdy filtr oleju powinien być dokładnie oznaczony pod kątem jego przeznaczenia. Najczęściej, wymiany tego filtra dokonujemy w momencie wymiany oleju oraz uszczelki korka spustowego. Jeśli masz wątpliwość, czy filtr nie jest już aby przestarzały i wymaga wymiany – warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Powinny dokładnie określać warunki eksploatacji oraz przewidywaną żywotność filtra. Zazwyczaj, wymienia się go po roku używania lub po przejechaniu dystansu kilkunastu tysięcy km.

Filtr powietrza – zastosowanie i wymiana

Filtry powietrza uniemożliwiają dostanie się do silnika zanieczyszczeń obecnych w atmosferze. Dzięki temu, silnik pracuje prawidłowo i jest zabezpieczony przed wystąpieniem usterek. Wbrew pozorom, powietrze pełne jest różnego typu drobinek, które po dostaniu się do silnika mogłyby mu zaszkodzić. Mowa między innymi o kurzu, pyłkach, piasku, owadach, a także owadach.

Filtry powietrza należy wymieniać bardzo ostrożnie. Należy zwrócić szczególną uwagę, by żadne drobinki ani fragmenty starego filtra nie dostały się do wnętrza.

Zaletą filtrów powietrza jest ich niska cena – często oscylująca w granicy 100 zł. Wymiany filtra powietrza należy dokonywać przy okazji dokonywania przeglądu pojazdu, czyli mniej więcej co 10-20 tysięcy przejechanych km.  

Filtr kabiny – dla komfortowej podróży

Filtry kabiny to filtry samochodowe niezwykle istotne z perspektywy komfortu osób znajdujących się wewnątrz. Ich głównym zadaniem jest zatrzymywanie szkodliwych czynników, które mogłyby krążyć wewnątrz układu wentylacji lub klimatyzacji. Mowa przede wszystkim o zarodnikach grzybów, pleśni, bakteriach i innych niepożądanych drobnoustrojach, a także – o kurzu, dymie, cząstkach piasku i asfaltu, drobinkach gumy.

Filtry kabiny zaleca się wymieniać raz do roku. Najczęściej, dokonuje się tego przy okazji przeglądu układu klimatyzacji – czyli na wiosnę, po zimowej przerwie w jej użytkowaniu. Wymiana filtra jest o tyle ważna, że powietrze zawierające wspomniane szkodliwe składniki może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających wewnątrz. Im dłużej oddychamy powietrzem nieprzefiltrowanym, tym gorzej dla nas.

O problemach występujących w obrębie filtru kabiny mogą świadczyć takie symptomy, jak: parujące szyby, obniżona ilość powietrza tłoczonego do kabiny, uciążliwy odór wydostający się z układu wentylacyjnego. Szczególnie ten ostatni może świadczyć, że we wnętrzu kabiny rozwijają się szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ