Jak i czym ładować akumulator 24v?

0
662
Jak i czym ładować akumulator 24v

Ładowanie akumulatora polega nie tylko na właściwym doborze napięcia oraz prądu wyjściowego, ale też na umiejętnym dostosowaniu tych wartości do konkretnego etapu pracy ładowarki i stanu akumulatora. Dobra ładowarka potrafi też odsiarczyć baterię, a to oznacza, że wydłuża jej żywotność.

Jak właściwie ładować baterię?

Ładowanie baterii o dużej wartości napięcia znamionowego to proces, który wymaga odpowiedniego urządzenia. Ładowarka do akumulatora 24V to komponent, który składa się z:

 • zestawu pomiarowego napięcia i prądu,
 • transformatora,
 • układu prostującego,
 • mikroprocesora sterującego napięciem i prądem wyjściowym,
 • zwrotnicy, która pomaga w optymalizacji ładowania.

Nowoczesne ładowarki wyposażone są dodatkowo w stabilizatory, które umożliwiają podanie napięcia o stałej wartości i to niezależnie od obciążenia. Dzięki temu ładowana bateria ładuje się w sposób optymalny, wydłużając liczbę cykli pracy.

Proces ładowania – jak powinien wyglądać?

Ładowanie akumulatora to bardzo złożony proces. Dlatego można podzielić go na kilka etapów, które są poprzedzone krótką diagnostyką wchodzących w skład baterii ogniw.

 1. Odsiarczanie – to etap, w trakcie którego elektrody baterii są odsiarczane. Proces ten odbywa się poprzez pulsacyjne ładowanie niskim prądem.
 2. Faza ładowania początkowego – jest to etap, który trwa aż do momentu wzrostu napięcia na zaciskach baterii. Jeśli mimo podania prądu o określonej wartości napięcie nie wzrasta, jest to oznaką defektu ogniwa.
 3. Faza ładowania głównego – to etap, który polega na ładowaniu baterii prądem ciągłym o stosunkowo dużej wartości. Dzięki temu akumulator jest doładowywany mniej więcej do 80 procent pojemności.
 4. Faza ładowania końcowego – to proces, w którym bateria jest ładowana stałym prądem, którego wartość stopniowo spada.
 5. Faza testu baterii – na tym etapie ładowanie zostaje przerwane, a ładowarka bada (przez określony czas) wartość napięcia znamionowego na zaciskach. Jeśli jego wartość będzie zbyt szybko spadać, może świadczyć to o uszkodzeniu ogniw.
 6. Faza spadku napięcia baterii – jeśli akumulator działa poprawnie, to wartość jego napięcia spada do określonej wartości.
 7. Faza doładowywania – na tym etapie ładowanie akumulatora 24V odbywa się poprzez doładowywanie impulsowe do 100% pojemności. Proces ten rozpoczyna się od momentu, gdy akumulator osiąga 95% jej wartości.

Ważne jest, aby ładowanie akumulatora 24V uwzględniało podtrzymanie optymalnej pojemności (etap 7). Dzięki temu spada ryzyko zasiarczenia ogniw, a bateria będzie włączać się tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ