Co zrobić w przypadku poważnych awarii auta?

0
503
Co zrobić w przypadku poważnych awarii auta

Zepsuty samochód to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przydarzyć się kierowcy – zwłaszcza w podróży. Niestety, gdy w grę wchodzą poważne awarie, nie będziemy w stanie samodzielnie dokonać choćby prowizorycznych napraw, aby dotrzeć do najbliższego serwisu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze – nie panikować

Gdy silnik auta nagle przestanie pracować lub kierownica zacznie wyrywać nam się z rąk, najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest zachowanie spokoju. Nie jest to oczywiście łatwe, zwłaszcza podczas jazdy autostradą lub drogą szybkiego ruchu, ale zimna krew pomoże skupić się nam na zachowaniu bezpieczeństwa podczas zatrzymania auta. Jeżeli to możliwe, włączmy światła awaryjne, a następnie zbliżmy się do prawej krawędzi jezdni. Po zatrzymaniu auta koniecznie zadbajmy o odpowiednie oznaczenie poprzez rozstawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości – obowiązuje 1 metr w terenie zabudowanym, 30-50 metrów w terenie niezabudowanym oraz 100 metrów na autostradzie.

Fachowa pomoc

Poważne awarie – zgodnie ze swoją nazwą – to spory problem, którego nie będziemy w stanie rozwiązać bez pomocy specjalistów. Z tego powodu należy wezwać pomoc drogową lub odpowiednie służby – jeżeli podejrzewamy wyciek paliwa – a także ubezpieczyciela. Obecnie pomoc drogowa jest w stanie świadczyć wiele usług w trasie, dzięki czemu awaria może zostać usunięta od ręki lub samochód zostanie przetransportowany z użyciem lawet do warsztatu. Warto pamiętać, że jeżeli w naszym aucie pojawi się poważny problem, nie powinniśmy ignorować niepokojących dźwięków oraz problemów z prowadzeniem, aby dotrzeć do odległego celu. W ten sposób możemy doprowadzić do wypadku, który w tej sytuacji będzie tylko i wyłącznie naszą winą. Z tego powodu możemy stracić część ubezpieczenia, co znacznie utrudni naszą sytuację finansową – nie wspominając o problemach z punktami karnymi.

Co zrobić z samochodem po poważnej awarii?

W pierwszej kolejności auto musi trafić do renomowanego warsztatu, w którym specjaliści powiedzą nam, które elementy samochodu uległy awarii. Niektóre części mogą być stosunkowo proste w naprawie lub wymianie, a największym problemem będzie oczekiwanie na dostarczenie odpowiedniego zamiennika. W takim wypadku decyzja o naprawie nie jest trudna, jednakże znacznie trudniejsza okaże się sytuacja, w której zniszczeniu uległ jeden z kluczowych podzespołów auta. Taka sytuacja wymusza na nas odpowiedzi na pytanie, czy opłaca się nam naprawiać samochód.

Mechanik powinien podać nam szacunkowy koszt serwisowania, który należy porównać z ceną sprawnego modelu auta, jakim dysponujemy. Jeżeli doprowadzenie samochodu do stanu używalności będzie droższe, niż jego aktualna cena, lepszym wyjściem jest sprzedanie uszkodzonego pojazdu. Pomoże w tym skup aut Wawer, gdzie będziemy w stanie zamienić na gotówkę auto niezależnie od jego stanu technicznego. Tego typu firmy oferują nie tylko darmową i szybką wycenę z udziałem rzeczoznawcy, ale również transport samochodu z użyciem lawety, dzięki czemu możemy bez problemu sprzedać nawet niezdolne do jazdy auta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ