Jak samodzielnie oszacować wartość posiadanego samochodu?

0
436
Jak samodzielnie oszacować wartość posiadanego samochodu

Wycena auta ma ogromny wpływ na wygląd oferty, gdyż cena jest przeważnie pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę potencjalni nabywcy. Jednocześnie samodzielne określenie wartości swojego samochodu może być trudnym zadaniem, ponieważ na ostateczną cenę auta wpływa duża ilość czynników. Jak przystąpić do wyceny?

Wstępny szacunek

,Zanim skorzystamy z usług internetowych kalkulatorów, baz danych lub firm zajmujących się wyceną, możemy samodzielnie określić wstępne widełki dla naszego auta. Wystarczy porównać ceny wystawionych na sprzedaż podobnych modeli za pośrednictwem witryn motoryzacyjnych. Tym sposobem zyskamy podstawowe rozeznanie w kwestii ceny, ale szybko też zauważymy, że auta różnią się nie tylko modelem, rocznikiem oraz przebiegiem, ale również jednostką napędową, wyposażeniem oraz historią. Żeby jak najdokładniej ocenić wartość naszego auta, trzeba odnaleźć ofertę, która jest maksymalnie zbliżona do jego parametrów.

Internetowe kalkulatory

To kolejny krok podczas wyceny samochodu. Wiele witryn oferuje szybkie i bezpłatne określenie wartości auta na podstawie podstawowych informacji, takich jak marka, model, przebieg oraz rodzaj jednostki napędowej. Efektem jest średnia cena rynkowa, a darmowe kalkulatory nie biorą pod uwagę wielu czynników, jak choćby historii serwisowania, ilości właścicieli oraz sposobu eksploatacji. Zazwyczaj strony oferują też odpłatną, ale zarazem o wiele dokładniejszą wycenę, która pozwoli zyskać o wiele pełniejszy obraz sytuacji na podstawie większej ilości zmiennych.

Bazy danych

Odpłatna wycena w internecie wiąże się z wykupieniem dostępu do baz danych, oferowanych przez takie serwisy jak Eurotax i Info-Ekspert. Z ich pomocą można przeprowadzić drobiazgową analizę ceny, która obejmuje nie tylko stan techniczny auta, jego cechy szczególne, ale również transakcje dotyczące podobnych samochodów. Rzetelność baz danych sprawia, że z ich usług korzystają firmy ubezpieczeniowe, które dla uzyskania maksymalnej dokładności korzystają z dwóch lub większej ilości serwisów.

Kontakt ze skupem samochodów

Jeżeli chcemy nie tylko poznać cenę auta, ale również zyskać możliwość szybkiej zamiany samochodu na gotówkę, warto zdecydować się na kontakt ze skupem. Tego typu firmy oferują darmową i niezobowiązującą wycenę wstępną, po której następują oględziny auta przez rzeczoznawcę w celu ustalenia ostatecznej oferty. Warto pamiętać, że zaproponowana wartość będzie niższa od rynkowej, gdyż różnica między cenami stanowi zysk firmy. Jednakże w przypadku dobrze zadbanych samochodów skup aut łódzkie oferuje nawet do 80-90% ceny rynkowej. Ta liczba może być jeszcze wyższa w przypadku nowych modeli samochodów w dobrym stanie technicznym. Mając w ręku ostateczną ofertę skupu, znamy już wartość naszego auta, a przy okazji zyskujemy okazję do błyskawicznej sprzedaży samochodu. To wyjątkowo korzystna opcja dla osób, które nie chcą inwestować swojego czasu w mozolny proces samodzielnego szukania nabywcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ