Jakie opony warto kupić do SUV-a?

0
1537
opony do suva

Pojazdy typu SUV, czyli Sport Utility Vehicle, to coraz częstszy widok na polskich drogach. W całej Europie panuje aktualnie moda na samochody tego typu. Ich popularność wynika z wygody, przestronności oraz sporej mocy pod maską. Aby wykorzystać ich możliwości w jak największym stopniu, warto wiedzieć, jakie opony do SUV-a wybrać.

Jak wybrać opony do SUV-a?

Opony do SUV-a powinny być przede wszystkim dobrane pod kątem mocnych stron pojazdów tego typu. Pamiętajmy jednak, że każdy właściciel takiego samochodu ma swoje własne oczekiwania w kwestii jazdy. Spore znaczenie ma tutaj między innymi rodzaj dróg, po których najczęściej się poruszamy.

Osoby, które zazwyczaj jeżdżą po często uczęszczanych, dobrze utrzymanych trasach – autostradach, drogach szybkiego ruchu czy obwodnicach miast – powinny stawiać na ogumienie o średnim profilu. Są to modele opon, w których ten parametr wynosi na przykład 45% lub 50%. Gdy jednak nasze auto służy nam do pokonywania bardziej wymagających, mniej konwencjonalnych i nieremontowanych od lat dróg, warto wybrać do SUV-a opony 4×4.

Jeżeli nieszczególnie zależy nam na właściwościach terenowych naszego SUV-a, warto rozważyć zakup opon wielosezonowych. Modele takie jak Bridgestone Weather Control A005 EVO pozwolą zachować wysokie możliwości na suchej nawierzchni oraz pełną kontrolę i bezpieczeństwo na śniegu. Dodatkowo zagwarantują nam pozostałe korzyści opon wielosezonowych, takie jak oszczędność czasu i miejsca.

To jednak spore uproszczenie. Każdy kierowca SUV-a ma swój własny sposób patrzenia na pojazd tego typu – dlatego warto przeanalizować przykładowe scenariusze.

Opony do SUV-a 4×4 o podwyższonej trwałości, terenowe

Terenowe opony do SUV-a to propozycja dla osób, które poruszają się swoim autem po różnych typach nawierzchni. Będzie to dobry wybór między innymi w sytuacji, gdy na naszym podjeździe do domu znajduje się odcinek, który ciężko przebyć w trakcie mrozów i deszczów. Opony do SUV-a 4×4 świetnie sprawdzają się także podczas przemierzania górskich tras. Wysoki kąt podjazdu, problemy z zachowaniem idealnego stanu szosy czy rzadkie remonty dróg sprawiają, że na takich odcinkach terenowe opony będą najlepszą opcją.

Ogumienie do SUV-ów o charakterze terenowym to modele AT, czyli All Terrain. Raczej nie korzysta się w tym przypadku z opon MT – Mud Terrain, przeznaczonego do pełnoprawnych „terenówek”. SUV-y są lżejsze od pojazdów tego typu, przez co opony AT będą oferować odpowiednie wsparcie także przy bardziej wymagających trasach.

Opony do SUV-a 4×4 z oznaczeniem AT to także szansa na wykorzystanie potencjału do wygodnej i bezpiecznej jazdy w trakcie podróżowania po autostradach i bardziej konwencjonalnych trasach. Opony tego typu znakomicie radzą sobie ze stabilnością – gorzej jednak wygląda kwestia komfortu akustycznego i ekonomii jazdy. Warto także pamiętać, że nie każdy SUV korzysta z napędu 4×4. Coraz więcej marek ma w swojej ofercie także modele z napędem na jedną oś.

Standardowe opony do SUV-a

Jeżeli nasz SUV nie służy nam jako mniejsza terenówka, a raczej pojazd do pokonywania codziennych tras, możemy śmiało postawić na ogumienie o standardowych parametrach. Typowe opony do SUV-a charakteryzują się szerokim bieżnikiem (często w okolicy 200 milimetrów i więcej) oraz niezbyt wysokim profilem (55% i mniej). Są montowane na kołach o średnicy na przykład 17, 18 czy 20 cali.

Do ich zalet należy krótka trasa hamowania i wysoki komfort akustyczny. Dodatkowo są bardziej ekonomiczne od wariantu 4×4 i znakomicie radzą sobie z trudnymi warunkami na standardowych trasach. Ogumienie tego typu dzieli się na modele zimowe, letnie i uniwersalne – wielosezonowe.

Zimowe opony do SUV-a to szansa na zachowanie stabilnego toru jazdy w trakcie intensywnych opadów śniegu. Letnie propozycje wyróżniają się za to krótszą trasą hamowania, ekologiczną i ekonomiczną eksploatacją, a często także wyższym komfortem jazdy. Opony o nieco mniejszym profilu (na przykład 35%) pozwalają na podkreślenie sportowego charakteru pojazdu oraz lepsze wykorzystanie mocy podczas ruszania i przyspieszania.

Czy opony wielosezonowe do SUV-a się opłacają?

Opony całoroczne do SUV-a to coraz popularniejszy wybór wśród kierowców. Wielosezonowe ogumienie oferuje konstrukcję przystosowaną zarówno do warunków zimowych, jak i letnich. Pamiętajmy, że SUV-y to pojazdy, które stawiają nacisk przede wszystkim na wygodę jazdy – warto zatem skorzystać z możliwości komfortowego poruszania się z użyciem jednego zestawu opon przez jak najdłuższy czas.

Wśród zalet takiego rozwiązania należy podkreślić wysoki poziom komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa. Opony całoroczne do SUV-a w polskich realiach to bardzo dobry wybór – nasz kraj z umiarkowanym klimatem to idealne otoczenie dla stosowania tego typu modeli. Najlepsze opony wielosezonowe do SUV-a oferują bardzo krótką trasę hamowania; ich klasa przyczepności to A lub B, rzadziej C. Ogumienie tego typu korzysta z bieżnika pozwalającego na jazdę po ośnieżonej nawierzchni – często możemy spotkać się z oznaczeniami 3PMSF, czyli tak zwanym „symbolem alpejskim”, który potwierdza wydajność opon w zimie.

Jednym z mniej oczywistych, lecz wciąż istotnych atutów opon całorocznych jest ekologia. Kupując jeden zestaw ogumienia na dwie pory roku, zużywamy znacznie mniej materiałów wykorzystywanych do tworzenia ogumienia. Warto przy tym pamiętać, że obróbka gumy ma spory wpływ na środowisko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ