Każdy kierowca, który wykonuje przewóz drogowy podlega specjalistycznym badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia albo braku jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania swojej pracy na stanowisku kierowcy.
Jak często przeprowadzane są badania kierowców?
Badania kierowców transportu drogowego przeprowadzane są co 5 lat w przypadku osób, które nie ukończyły 60 lat. Po ukończeniu 60 roku życia badania przeprowadzane są co 30 miesięcy. Warto wspomnieć również i o tym, że jeżeli istnieją wskazania zdrowotne, to lekarz orzekający może skrócić termin kolejnych badań.
Kto może wykonywać badania?
Specjalistyczne badania lekarskie kierowcy transportu drogowego mogą wykonywać wyłącznie lekarze, którzy są uprawnienie do wykonywania profesjonalnych badań profilaktycznych. Lekarze muszą posiadać specjalne uprawnienia do badań lekarskich kandydatów na kierowców. Kompleksowe badania można wykonać na przykład w ośrodku badania-kierowcow.warszawa.pl, który cieszy się bardzo dobrą renomą wśród kierowców.
Dodatkowe badania
Jeżeli pracownicy w ramach swoich obowiązków służbowych wykonują oprócz pracy kierowcy, wiele innych czynności takich jak np. dźwiganie ciężarów, prace na wysokościach, czynności mechanika itp., to podlegają dodatkowym badaniom. Osoby te w wyniku przeprowadzonych badań profilaktycznych otrzymują dwa zaświadczenia. Jedno z nich to zaświadczenie dla kierowcy transportu drogowego, a drugie to zaświadczenie na stanowisko pracy, które uwzględnia wszystkie narażenia. Niektóre osoby mogą być również skierowane na przeprowadzenie badań psychologicznych.
O przebiegu samego badania kierowców przeczytasz na http://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/przebieg-badan/