Wyjazdy w okresie zimowym – jak zapewnić bezpieczną podróż

0
2287

Może już nie ma w naszym kraju zim takich, które zapewniają ekstremalne warunki do jazdy śniegu jak na lekarstwo, a i temperatura raczej rozpieszcza kierujących. Nie można jednak zapominać, że żyjemy w klimacie, który często zaskakuje, zarówno pozytywnie cieplejszymi dniami nawet w okresie zimowym, jak i zamieciami, które mogą się zdarzyć w czasie, kiedy tego zjawiska już być nie powinno. Dlatego planując wyjazd na ferie zimowe, nie można się kierować wiosenną lub jesienną (niepotrzebne skreślić) pogodą, ale dokładnie przygotować swój pojazd na wyjazd, szczególnie jeśli ma to być wyjazd w tereny górskie naszego kraju.

Spodziewać się niespodziewanego.

O tym, że samochód warto przygotować do okresu zimowego można usłyszeć i przeczytać prawie w każdym medium, które choć trochę zajmuj się motoryzacją. Jest tego tak wiele, że mimo iż jest to przekaz jak najbardziej pozytywny zamienia się on w papkę medialną, na którą już się niezbyt zwraca uwagi. Dlatego też między innymi spora grupa właścicieli samochodów nie przykłada wagi do przygotowania pojazdów do okresu zimowego. Najczęściej przejawia się to brakiem wykonywania przeglądów pojazdu. To bardzo prosty i niedrogi sposób sprawdzenia co jest w naszym samochodzie nie tak. Po części jest związane z fałszywym poczuciem oszczędności, jednak na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Podobnie z tą fałszywą oszczędnością związane jest brak wymiany opon z letnich na zimowe. Większość właścicieli, która właśnie tak postępuje, uważa że współczesne letnie opony, doskonale się sprawdzają w temperaturach, które panują za naszymi oknami, szczególnie, że jak wspomniałem na wstępie śniegu u nas jak na lekarstwo. Nikt jednak nie przewiduje, że w zimie ten śnieg czasem pada i nawet niewielka ilość tego śniegu w połączeniu z niskimi temperaturami, które również się mogą zdarzyć w omawianym okresie mogą sprawić, że nawet najlepsze hamulce nie uratują kierowców w najlepszym przypadku przed kolizją, a może nawet przed wypadkiem. Można zrozumieć niechęć niektórych kierowców do zakładania opon zimowych – są głośne, opory toczenia są większe, powodują zwiększone spalanie paliwa, jednak zapewniają większe bezpieczeństwo. Ich konstrukcja sprawia, że samochód nie zachowuje się nieprzewidywalnie. Łatwiej nad nim zapanować, a co za tym idzie, nie stajemy się potencjalnym zagrożeniem na drodze. Warto często poświęcić trochę z wygody i komfortu jady (głośne toczenie opon) w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla samych siebie oraz osób nam najbliższych. A jeśli ktoś już chce oszczędzać, to powinien rozpocząć od poszukiwań dobrego, ale również niedrogiego dostawcy opon. Można takich znaleźć w sieci. Sklepy internetowe pozwalają na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu procent na zakupie opon do samochodu. Jest więc nad czym się zastanowić. Kolejną rzeczą, która pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy na zakupie opon, jest chwila w której te zakupy dokonujemy. Opony zimowe według zaleceń specjalistów od ekonomii zakupów, powinno się robić na długo przed sezonem lub na sam koniec jego trwania. Trwające wówczas przeceny mogą pozwolić na kolejne oszczędności.

Przed wyjazdem przegląd konieczny.

Decydując się na wyjazd samochodem na zimowe wakacje, warto dokonać sprawdzenia samochodu pod kątem sprawności podstawowych elementów. To nie jest żaden przegląd techniczny, ale sprawdzenie, czy pojazd jest bezpieczny i gotowy do jazdy w niekoniecznie optymalnych warunkach drogowych. To powinno być już standardem, ale wciąż w naszym kraju kierowcy, którzy na to się decydują są w mniejszości. Sprawdzić warto nie tylko stan ogumienia, ale również hamulce, zawieszenie, stan oświetlenia i wiele innych ważnych punktów. Odpowiedni wcześniejszy przegląd pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek na trasie. Nie można zapominać o sprawdzeniu również stanu akumulatora. W niskich temperaturach, starsze baterie lubią się wyczerpać, a konsekwencją tego może być w najlepszym przypadku konieczność skorzystania z pomocy przygodnych osób, a czasem potrzebą wezwania pomocy drogowej. Przegląd techniczny samochodu to tylko część przygotowań do wyjazdów na ferie. Zanim zamkniemy drzwi domu i ruszymy na upragnione narty, sanki itp., warto sprawdzić czy samochód jest wyposażony w takie gadżety jak linka holownicza, kable zasilające, czy choćby skrobaczki do szyb. Warto również przesmarować uszczelki w samochodzie, by w pewien poranek nie zdziwić się, kiedy drzwi zostaną zamknięte, bo prozaicznie zamarzną. Wbrew pozorom, czynności które warto wykonać przed wyjazdem na zimowe kanikuły jest całkiem sporo. Warto je jednak wykonać, aby móc cieszyć się z samego wyjazdu, a nie przejmować się tym co nam zafunduje niesprawny samochód, czy też kapryśna pogoda.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ