Najbardziej popularnym wariantem łożysk stosowanych w układach mechanicznych są łożyska toczne. Pośród najpopularniejszych uszkodzeń tego typu łożysk zaliczamy zmianę ich masy oraz zniekształcenia powierzchni. Obie przyczyny prowadzą do całkowitego zniszczenia tytułowego elementu.
Powody uszkodzeń łożysk tocznych
Istnieje wiele przyczyn uszkodzeń tytułowego rodzaju łożysk. Do najbardziej popularnych zaliczamy zły montaż łożyska, zatarcie w wyniku nadmiernej eksploatacji, pojawienie się rdzy na bieżni oraz częściach tocznych, niewłaściwy dobór typu łożyska względem danego mechanizmu, a także zbyt duży poziom obciążenia. W momencie wystąpienia jakiejkolwiek awarii kluczowym aspektem jest jej zdiagnozowanie. Może okazać się, że powodem są nieprawidłowości w ustawieniach innych części takie jak złe rozłożenie masy wirników, albo wałów.
Warunki oraz ich znaczenie
W celu wydłużenia żywotności każdego łożyska niezbędne jest zagwarantowanie odpowiedniego montażu oraz prowadzenie regularnej konserwacji. Na nią składa się m.in. cykliczne smarowanie powierzchni stosowną substancją. Ważnym czynnikiem dla prawidłowej pracy łożyska tocznego jest także odpowiedni poziom temperatury. Zgodnie z opiniami ekspertów powinna ona wynieść nie więcej niż 70 stopni w skali Celsjusza. O złym działaniu łożysk świadczą przede wszystkim dźwięki takie jak szumy, piski i nierównomierne stuki. Świadczą one o występowaniu zbyt dużego luzu, bądź wyczerpaniu substancji smarnej. Przyczyną może być także zbyt duże obciążenie o czym wspominaliśmy wcześniej.
Błędna konstrukcja oraz zły montaż
Łożysko nie będzie działać sprawnie jeśli występują na nim błędy fabryczne. To bardzo rzadka sytuacja – o wiele bardziej powszechną jest zły montaż. Nieodpowiednie rozłożenie elementów konstrukcyjnych prowadzi do pęknięcia pierścieni – na skutek pęknięcie zdeformowana zostaje również bieżnia łożyskowa. Deformacji ulegają także obrzeża łożyska – są one konsekwencją występowania rys na powierzchni, a te z kolei stanowią efekt złego montażu.
Niebezpieczna rdza i zanieczyszczenia
Łożysko toczne ulega zniszczeniu także na skutek występowania rdzy. Proces korodowania jest efektem nieodpowiedniego przechowywania łożysk – przy pojawieniu się rdzy dochodzi ponadto do deformacji elementów uszczelniających.
Przegrzanie oraz naciski
Przyczyn przegrzania łożyska może być wiele. Do najpopularniejszych zaliczamy nieodpowiednie warunki otoczenia, złą instalację oraz błędy konstrukcyjne. W celu uniknięcia przegrzania należy zadbać o regularną konserwację. Podobnie rzecz się ma z nadmiernym obciążeniem, które spowodowane jest naciskiem ze strony elementów sąsiadujących. Wówczas konstrukcja ulega deformacji nawet w stanie spoczynku. Na koniec warto podkreślić, że do awarii łożyska może przyczynić się także występowanie prądu elektrycznego. Łożysko stanowi obwód zamknięty, dlatego występowanie napięcia walnie przyczynia się do występowania wgnieceń.
Jeśli szukasz odpowiednich i wytrzymałych łożysk, sprawdź ofertę sklepu EBMiA.pl. Sklep oferuje również łańcuchy, pasy klinowe, listwy, koła zebate i tuleje – https://www.ebmia.pl/mechanika-tuleje-mocujaco-zaciskowe-c-196_277.html