Zima to bardzo nieprzyjemny i trudny okres dla użytkowników pojazdów, którzy nie tylko muszą jeździć po drogach czujniej i ostrożniej oraz dostosowywać prędkość i technikę jazdy do panujących warunków. Kierowcy muszą również zadbać o swoje auta, które bardzo często są wrażliwe na niekorzystne działanie mrozów, wilgoci i innych czynników związanych z okresem zimowym.
Zimowa jazda po śniegu lub lodzie jest bardzo niebezpieczna i wymaga stosowania odpowiedniej techniki jazdy oraz odpowiednio niskiej prędkości. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, a jeśli chodzi o hamowanie pojazdami bez systemu ABS to należy zastosować hamowanie pulsacyjne. O czym pamiętać podczas zimowej jazdy samochodem? Kiedy dla kierowcy kończy się zima?
Ogumienie to podstawa
Najważniejszą sprawą jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego typu ogumienia w samochodzie. „Zaleca się użytkowanie opon zimowych, gdy temperatura powietrza spada i utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza.” – informuje specjalista od części do BMW. Ogumienie w wersji zimowej oferuje bardzo dobrą przyczepność, a jego mieszanka jest odporna na niekorzystne działanie mrozów i innych czynników atmosferycznych charakterystycznych dla zimy i wczesnej wiosny. Ważne, aby opony zimowe posiadały głębokie rowki odprowadzające wodę, śnieg i błoto spod powierzchni. Zapewnią one idealną ochronę przed poślizgiem na poduszce wodnej oraz śniegu. Niewątpliwie nie warto zbyt wcześnie rezygnować z ogumienia zimowego na rzecz opon letnich.
Pamiętajmy o hamulcach
Właściwe hamowanie pulsacyjne oraz systemy wspomagające hamowanie (np. popularny ABS) to niezwykle istotne czynniki wpływające na bezpieczeństwo jazdy zimą. W związku z tym układ hamulcowy musi być zawsze w idealnym stanie. Oryginalne części do BMW oraz innych renomowanych marek są odporne na ekstremalne warunki zimowe i zapewniają bezpieczne hamowanie. Oprócz kontroli hamulców i systemu ABS, warto sprawdzić stan i poziom płynu hamulcowego. Rzecz jasna sprawność hamulców to kwestia kluczowa nie tylko w zimie, lecz przez cały rok.
Znaczenie układu kierowniczego
Opony i hamulce są bardzo ważne, ale nie należy też zapomnieć o kontroli układu kierowniczego. Musi on działać bez zarzutów, ponieważ dzięki temu auto będzie prawidłowo i precyzyjnie reagować na wszystkie ruchy kierownicą, co szczególnie zimą jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Niedopuszczalne jest, aby w czasie jazdy wyczuwalne były jakiekolwiek drgania, luzy ani inne nieprawidłowości, ponieważ powodują one zagrożenie w porze zimowej oraz letniej