Dekontaminacja lakieru – co to takiego?

0
3036
Dekontaminacja lakieru - co to takiego?

Dekontaminacja lakieru to zabieg warty uwagi. Dzięki niemu możesz w prosty sposób poprawić wygląd samochodu. Dekontaminację najlepiej wykonywać w profesjonalnych salonach – w warunkach domowych może być to trudne, ponieważ trzeba posiadać określone środki czyszczące i jeszcze wiedzieć, jak zrobić dekontaminację, by nie uszkodzić samochodu. Dowiedz się więcej!

Czym właściwie jest dekontaminacja?

Dekontaminacja to proces czyszczenia lakieru z brudu i rożnych naleciałości, których nie da się usunąć poprzez standardowe czyszczenie. Mowa tu na przykład o smole, asfalcie, soku z drzew i owoców, ptasich odchodach, ale też o sadzy i pyle z klocków hamulcowych. Dekontaminacja powinna być obowiązkowym elementem przed przeprowadzaniem innych zabiegów, takich jak np. woskowanie czy zakładanie powłoki ceramicznej. Dekontaminacja jest tak naprawdę pierwszym etapem detailingu; jeśli oddajemy samochód fachowcom, by zajęli się nim kompleksowo, to możemy mieć pewność, że zrobią oni również oczyszczanie.

Dlaczego warto wykonywać dekontaminację?

Ponieważ nawet najbardziej zadbany samochód z czasem będzie się zużywał. To naturalny i nieunikniony proces; od nas tylko zależy, czy będziemy dbać o samochód na tyle, by służył on dłużej niż kilka lat. Najwięcej negatywnych zmian widać rzecz jasna na lakierze. Jest on narażony na działanie różnych czynników mechanicznych (takie jak chociażby uderzenia małych kamyczków podczas jazdy), atmosferycznych (promieniowanie UV, gradobicie, minusowe temperatury, upały, śnieg) i środków, które szkodzą lakierowi, czyli np. soli drogowej. Nawet na regularnie mytym aucie nie da się doczyścić wszystkich elementów – niektóre zabrudzenia trzeba wyczyścić specjalnymi środkami czyszcząco-chemicznymi. Warto zainwestować w dekontaminację – bez niej inne zabiegi, czyli np. zakładanie powłoki ceramicznej mogą nie przynieść takich efektów, jakich moglibyśmy oczekiwać.

Jak przebiega dekontaminacja?

Na początek fachowiec nakłada produkty typu tar&glue remover, dzięki któremu można bez problemu wyczyścić nawet mocno zagnieżdżony brud. Tego typu środki aplikuje się na suchy lakier dla osiągnięcia lepszych efektów. Są one bezpieczne dla lakieru – nie powodują żadnych uszkodzeń. Później specjalista powinien dokładnie umyć samochód, by spłukać pozostałości ze środka czyszczącego. Następnie można przejść do wyczyszczenia zabrudzeń przemysłowych, czyli np. sadzy. Do tego używa się specjalistycznego środku. Jak widać, nie warto przeprowadzać dekontaminacji w warunkach domowych – trzeba by kupić sporo produktów i koszt wcale nie byłby niższy od tego, jaki czeka nas u fachowca. Oczywiście na dekontaminacji nie warto oszczędzać; lepiej zapłacić więcej, ale mieć pewność, że zabieg wykona osoba, która rzeczywiście zna się na tym i zrobiła już niejedną dekontaminację. Lakier bardzo łatwo można uszkodzić, więc jeśli zależy nam na estetyce, to lepiej nie oddawać samochodu w ręce osób początkujących.

Autor: Mariusz Zakrzewski Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielami firmy Ecopless z Pszczyny.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ