Zalety technologii run flat

0
5623
Zalety technologii run flat

Uszkodzenie opony w czasie jazdy samochodem zazwyczaj skutkuje unieruchomieniem pojazdu – kierowca natomiast jest zmuszony zmieniać koło, użyć zestawu naprawczego lub po prostu – wezwać lawetę, jeżeli wcześniej nie przygotował się odpowiednio. Całkiem inaczej sytuacja wygląda w przypadku korzystania z ogumienia typu run flat (https://www.continental-opony.pl/samochod/opony/przyszlosc-mobilnosci/ssr) – posiadacz pojazdu po przebiciu może kontynuować jazdę. Jakie główne korzyści wynikają ze stosowania opon tego typu?

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Przebicie opony z pewnością można uznać, jako sytuację nie do pozazdroszczenia. Często oznacza to znaczną utratę sterowności, kierowca musi wykazać się natomiast szczególnymi umiejętnościami prowadzenia, jak i zachowaniem zimnej krwi. Opony z technologią run flat – są bezkonkurencyjne, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo.

Kierowca korzystający z ogumienia tego typu – często nie jest nawet w stanie zauważyć uszkodzenia ogumienia, nie traci władzy nad pojazdem. O przebiciu informuje dopiero czujnik ciśnienia powietrza. Należy jedynie pamiętać, aby po przebiciu nie przekraczać danej prędkości oraz dystansu. Parametry te są różne dla konkretnych producentów, aczkolwiek najczęściej nie należy jechać szybciej niż 80 km/h na maksymalnym odcinku 80 kilometrów.

Brak kół zapasowych / zestawów naprawczych

Opony run flat zastępują z powodzeniem koła dojazdowe oraz zestawy naprawcze. Z tego powodu kierowca nie jest zmuszony obciążać dodatkowo pojazd – skutkuje to mniejszym spalaniem, korzyścią jest również większa wolna przestrzeń w bagażniku.

Prowadzący pojazd nie jest ponadto zmuszony wymieniać koła chociażby na ruchliwej autostradzie lub w słabo oświetlonym miejscu – co dodatkowo przekłada się na poprawę bezpieczeństwa. Ponadto nie każdy kierowca potrafi samodzielnie wymienić koło, z kolei osoby mające doświadczenie z tą czynnością, również nie uznają tego za szczególnie przyjemne doświadczenie (szczególnie podczas ulewnego deszczu lub silnego mrozu). W przypadku uszkodzenia opon run flat nie musimy zatrzymywać pojazdu w nieodpowiednim miejscu, przy niekorzystnych warunkach. Wystarczy jedynie się udać do odpowiedniego zakładu wulkanizacyjnego – gdzie zostaniemy potraktowani fachowo.

Wytrzymałość

Ogumienie run flat zapewnia swoje specyficzne możliwości głównie za sprawą znacznego wzmocnienia ścian bocznych. Skutkuje to również ogólnym poprawieniem wytrzymałości opon. Ogumienie znacznie lepiej będzie znosić sytuacje, gdy przypadkowo najedziemy na krawężnik, nie ominiemy zbyt dużej dziury w jezdni lub najedziemy na szczególnie duży kamień.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ