Wakacyjny wyjazd motocyklem – o czym warto pamiętać?

0
1141
Wakacyjny wyjazd motocyklem

Wyjazd na urlop jednośladem to interesujące rozwiązanie, które pomoże rozwiązać wiele problemów np. umożliwi uniknięcie korków. Żeby Twój wakacyjny wyjazd był jednak bezpieczny i komfortowy, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do drogi. W jaki sposób najlepiej to zrobisz?

Dlaczego wakacyjny wyjazd motocyklem to naprawdę dobry pomysł? Jadąc w góry czy nad morze możesz natknąć się na liczne korki, które znacznie opóźnią dotarcie do celu (lub powrót). Co więcej, jazda jednośladem gwarantuje dodatkowe atrakcje, możliwość podziwiania widoków z trasy czy większy komfort – szczególnie w upalne dni, kiedy jazda samochodem nie zawsze należy do przyjemnych (szczególnie, kiedy nie ma klimatyzacji).

Pamiętaj, że podróż motocyklem na wakacje nie powinna być przymusem. W niektórych sytuacjach lepiej jest wybrać auto. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy masz bardzo dużo bagaży (ładowność motocykla jest bardzo ograniczona), nie masz dużego doświadczenia lub Twoja maszyna nie jest przystosowana do dalekich wyjazdów. Oczywiście, faktem jest również to, że jednośladem zabierzesz najwyżej jedną osobę – motocyklowy wyjazd rodzinny na jedną maszynę jest więc wykluczony. W pozostałych przypadkach pozostaje Ci rozpoczęcie przygotowań i… wyruszenie w podróż!

Jak przygotować się do dalszego, motocyklowego wyjazdu?

Planując motocyklową trasę urlopową skup się na przygotowaniu niezbędnego ekwipunku oraz wytycz komfortową i bezpieczną drogę. Jeżeli chodzi o bagaż, zabierz wyłącznie najbardziej potrzebne rzeczy oraz podstawowe akcesoria do naprawy motocykla, kamizelkę odblaskową czy zestaw ubrań motocyklowych na różną pogodę. Pamiętaj o ograniczonej objętości kufrów – wyklucz więc zbędne przedmioty, które nie są Ci potrzebne w trasie czy na miejscu (np. jeżeli w hotelu masz dostęp do ręczników, to nie zabieraj dodatkowego, niepotrzebnego ekwipunku w ich postaci).

Trasa z kolei powinna być dostosowana do Twoich umiejętności i możliwości posiadanego przez Ciebie jednośladu. Staraj się ograniczyć wyjątkowo niebezpieczne i ruchliwe fragmenty dróg, zaplanuj postoje (te mają niebagatelne znaczenie w czasie dłuższej jazdy) i posiłki. Możesz również wytyczyć trasę tak, aby przejeżdżać przez wyjątkowe atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć.

Skontroluj swój motocykl – to bardzo ważne!

Poza zaplanowaniem trasy i spakowaniem się, musisz dokładnie sprawdzić stan techniczny swojego jednośladu. Oczywiście, maszyna musi być przygotowana do każdego wyjazdu, jednak w przypadku długich tras ma to jeszcze większe znaczenie! Im dalej będziesz wyruszał, tym bardziej obciążasz jednostkę napędową i inne układy motocykla, a możliwość naprawy pojazdu w zaprzyjaźnionym warsztacie będzie wtedy niemożliwa.

Na czym powinieneś się skupić podczas kontroli? Dokładnie sprawdź, czy działają wszystkie światła. Być może będziesz jechał również po zmroku, a więc ważny jest każdy rodzaj oświetlenia – łącznie z „długimi”. Zobacz czy prawidłowo funkcjonują hamulce na przód i tył. Skontroluj dokładnie stan wszystkich płynów – chłodniczego (jeżeli taki posiadasz), hamulcowego czy oleju. Zwróć również uwagę na stan ogumienia i ciśnienia powietrza w oponach. My polecamy sprawdzenie pojazdu na stacji diagnostycznej. Zaawansowane urządzenia odpowiedzą Ci na pytanie, czy możesz spokojnie wyruszyć w podróż, czy może motocykl wymaga dodatkowych napraw.

Kask i odzież motocyklowa gwarantują bezpieczeństwo i komfort jazdy

Oczywiście bardzo ważne są również odpowiedni kask i odzież do jazdy na motocyklu. Wyruszając w długą trasę powinieneś mieć zestawy ubrań, które dostosowane są do różnych warunków pogodowych – od uciążliwych upałów, po ulewne deszcze i chłód. Niezależnie od wszystkiego każdy komplet musi być w pełni bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu.

Wyjeżdżając w dalszą podróż możesz zaopatrzyć się w wygodne i bezpieczne kaski szczękowe. Tego typu kaski gwarantują wysoką jakość ochrony głowy podczas jazdy, ale również bardzo komfortowe użytkowanie – na postoju nie musisz bowiem zdejmować całego elementu – wystarczy, że podniesiesz część szczękową i możesz w spokoju jeść czy odpoczywać!

Poza kaskiem niezwykle ważne są kurtki i spodnie. Na dłuższą trasę dobrze mieć wygodne ubrania, z dodatkową ochroną przed deszczem (np. dopinaną membraną). Taką ochronę zapewniają różnego rodzaju tekstylne kurtki Ozone, wyposażone w protektory, które osłonią skórę przed otarciami w razie ewentualnej wywrotki.

Zwróć również uwagę na buty. Te powinny być sztywne i sięgać poza kostkę, ale jednocześnie nie krępować ruchów i zapewniać stopie możliwość oddychania. Muszą chronić nogi przed otarciami i dobrze, jeżeli mają wbudowane odblaski. Do takiej grupy obuwia należą buty Seca. Jeżeli dobrze dobierzesz buty turystyczne, to te sprawdzą się zarówno podczas upałów, jak i chłodniejszych dni.

Pamiętaj o wszystkich dokumentach!

Jeżeli wyruszasz motocyklem poza granicę Polski, to obowiązkowo zabierz ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz OC (w naszym kraju nie musisz ich ze sobą wozić). Sprawdź też przepisy we wszystkich państwach, przez które przejeżdżasz. Niekiedy niższa kategoria prawa jazdy w Polsce, która uprawnia do poruszania się Twoim motocyklem w innym kraju może uniemożliwić Ci legalną jazdę! W przypadku, gdy jedziesz dalej, wykup dodatkowe ubezpieczenie (dla siebie i motocykla), a także wystąp o wydanie międzynarodowego prawa jazdy i tzw. Zielonej Karty, czyli potwierdzenia ważności OC, które może przydać się za granicą.

Jak widzisz – dalsza, urlopowa podróż motocyklem wymaga pewnego przygotowania, planowania i  niekiedy dodatkowych inwestycji w sprzęt czy ubrania. Mimo wszystko gwarantuje niepowtarzalne wrażenia, wygodę i oszczędność czasu. Jeżeli lubisz długie, turystyczne trasy i nie chcesz tkwić w korkach – zdecydowanie polecamy wakacyjny wyjazd motocyklem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ