Odebranie prawa jazdy po jeździe pod wpływem alkoholu – wszystko co musisz wiedzieć

0
2225
Odebranie prawa jazdy po jeździe pod wpływem alkoholu – wszystko co musisz wiedzieć

Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu stanowi wykroczenie lub przestępstwo. To jak zostanie zakwalifikowany taki czyn, zależy od stężenie poziomu alkoholu w organizmie kierowcy. Jedną z konsekwencji jazdy na „podwójnym gazie” odebranie sprawcy prawa jazdy. Czy istnieje szansa, żeby uniknąć tej konsekwencji prawnej? Jak można odzyskać prawo jazdy? Czy ponowny egzamin na prawo jazdy po alkoholu jest konieczny? O tym kilka słów poniżej.

Jazda po alkoholu – konsekwencje prawne

To, jakie konsekwencje czekają za jazdę pod wpływem alkoholu zależy od stężenia alkoholu we krwi podczas jazdy. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosiła od 0,2 do 0,5 promila (czyli od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) wtedy zachodzi  tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Jazda autem w takim stanie to wykroczenie, za które grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (do maksymalnie 5.000 zł). Ponadto, sąd orzeka wówczas zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat).

Jeżeli podczas prowadzenia auta mamy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, wtedy będziemy karani za przestępstwo jazdy w „stanie nietrzeźwości” Kodeks karny przewiduje następujące konsekwencje karne za popełnienie tego przestępstwa:

  • grzywna zależna od dochodu;
  • ograniczenie wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawienie wolności do lat 2;
  • świadczenie pieniężne od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebranie prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.

Kiedy trzeba zdawać ponowny egzamin na prawo jazdy?

To, czy będziemy musieli zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy, zależy od tego na jak długo został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli jest to dłużej niż na rok czasu, wtedy po upływie terminu orzeczonego przez sąd, będziemy musieli zdawać państwowy egzamin na prawo jazdy (zarówno teoretyczny jak i praktyczny). Jeśli chcemy odzyskać wszystkie nasze uprawnienia, należy zdać egzamin na każdą kategorię pojazdów, na jaką został orzeczony zakaz. Nie trzeba jednak ponownie zaliczać kursu na prawo jazdy. Przed przystąpieniem do egzaminu, należy założyć tzw. Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).

Jak uniknąć odebrania prawa jazdy?

Zgodnie z polskim prawem, sąd w każdym przypadku jazdy pod wpływem alkoholu jest zobowiązany do orzeknięcia zakazu prowadzenia pojazdów (nawet jak popełnimy tylko wykroczenie). Aby uniknąć odebrania prawa jazdy, możemy się starać o warunkowe umorzenia postępowania. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umarza postępowanie karne pod określonymi warunkami. Aby móc starać się o warunkowe umorzenie postępowania muszą zostać spełnione określone warunki. Nie w każdym przypadku takie zakończenie postępowania będzie możliwe. Dlatego warto skonsultować się w takim przypadku z profesjonalnym prawnikiem. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?

Polskie prawo przewiduje sposób na wcześniejsze odzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów w przypadku, gdy sąd odbierze nam prawo jazy za jazdę pod wpływem alkoholu. Jest to możliwe, jeżeli założymy w samochodzie autoblokadę alkoholową, która uniemożliwia prowadzenie auta po spożyciu alkoholu. O możliwość prowadzenia pojazdu z autoblokadą możemy się strać po tym jak upłynie połowa czasu, na który zostało odebrane prawo jazdy (a przypadku dożywotniego zakazu – po 10 latach). Ponadto, nasza postawa i dotychczasowe zachowanie podczas wykonywania zakazu mają uzasadniać przekonanie, że już więcej nie dopuścimy się czynu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ