Dostępne na rynku polskim wypożyczalnie samochodowe oferują różne rodzaje wynajmu, zależne od tego, do jakich grup klientów są one kierowane. Podstawowy podział zakłada możliwość wypożyczenia krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego. Czym one się różnią i jak wybrać odpowiedni do naszych potrzeb?
Rodzaje wynajmu
Dobra wypożyczalnia samochodów powinna spełniać, przede wszystkim, jeden fundamentalny warunek. Jest nim elastyczna oferta, przeznaczona dla klientów różnego rodzaju. I w tym wypadku nie mówimy tylko i wyłącznie o dostępnej do wypożyczenia flocie pojazdów z różnych segmentów, ale także o różnych rodzajach wynajmu. Najczęściej wszystkie te usługi kierowane są do dwóch grup klientów. Pierwszą z nich stanowią osoby prywatne, które mogą być zainteresowane np. wynajmem krótkoterminowym. Cechuje go przede wszystkim fakt, że umowa, którą podpisujemy nie trwa zbyt długo. To dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy chcieliby wyjechać wypożyczonym samochodem na weekend albo potrzebują go na jakiś kilkudniowy wyjazd służbowy. Z kolei na przykład przedsiębiorcy bardzo często decydują się na wynajem długoterminowy jako alternatywę dla leasingu. Jeśli skorzystają oni z usług wypożyczalni, to nie muszą się zajmować takimi rzeczami jak chociażby przeglądy techniczne czy serwisowanie pojazdu, gdyż te obowiązki spoczywają na wypożyczalni. Firma, z której wypożyczymy pojazd jest także zobowiązana nam dostarczyć samochód zastępczy, gdybyśmy byli uczestnikiem kolizji albo gdyby doszło do jakiejś awarii. Niejako pośrednią opcją jest wynajem średnioterminowy, któremu warto poświęcić cały osobny akapit.
Cechy wynajmu średnioterminowego
Wynajem średnioterminowy nie jest jeszcze aż tak popularny, ale wiele firm, chociażby Flex To Go, często zawierają go w ofercie świadczonych usług. Ten rodzaj wypożyczenia odpowiada na potrzeby zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie bardzo elastyczne. Umowę podpisujemy wówczas na okres od 1 do 12 miesięcy i na ten czas udostępniany jest nam nowy i w pełni sprawny samochód. Gdybyśmy się jednak rozmyślili, to też nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z umowy już po pierwszym miesiącu korzystania z niej (we Flex To Go nawet bez ponoszenia dodatkowych kosztów). Osoby prywatne często decydują się na wynajem abonamentowy, gdy chcą kupić samochód, ale brakuje im jeszcze środków albo wciąż pozostają niezdecydowani i chcieliby przetestować konkretny model przynajmniej przez kilka miesięcy. Z kolei na korzyść firm przemawia fakt, że jest to bardzo wygodna opcja, kiedy potrzebujemy samochodów przedkontraktowych albo chcemy wynająć auta tylko na pewien okres, np. na czas trwania jakiegoś projektu. Dodatkową zachętą może być także informacja, że wynajęte w ten sposób pojazdy są wydatkiem pozabilansowym i odliczając je od podatku, nie obciążymy zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.
Wynajem we Flex To Go
Niezależnie od tego na jaki rodzaj wypożyczenia się zdecydujemy, powinniśmy w pierwszej kolejności zajrzeć na stronę internetową firmy Flex To Go. Wypożyczalnia posiada dwa adresy: flextogo.com oraz www.flexmidrent.pl, przy czym ten drugi skierowany jest, przede wszystkim, dla osób zainteresowanych wynajmem średnioterminowym. Na obu stronach możemy zapoznać się z przekrojem oferty, a także wypełnić formularz kontaktowy. Oddziały wypożyczalni znajdziemy w większości dużych, polskich miast. Najczęściej w pobliżu dworców kolejowych oraz portów lotniczych.