Jak rozpoznać zużyte tarcze hamulcowe?

0
1278
Jak rozpoznać zużyte tarcze hamulcowe

Awaria klocków i tarcz hamulcowych bardzo szybko daje się we znaki kierowcy. Pojazd zaczyna specyficznie zachowywać się na drodze, tracąc standardową sterowność i pogarszając swoje parametry hamowania. Rodzi to bardzo duże niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu. Można wyróżnić szereg dodatkowych objawów, które pomogą rozpoznać problem zużytych tarcz hamulcowych. Wskazujemy, w jaki sposób tego dokonać oraz jak zabezpieczyć układ hamulcowy przed nadmierną eksploatacją.

Jak rozpoznać zużyte tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe mogą ulegać różnorodnym uszkodzeniom. Choćby niewielki defekt tarczy przyczynia się do radykalnego obniżenia skuteczności hamowania. W niektórych przypadkach zepsuta tarcza może uszkodzić klocki hamulcowe, a także inne części łączące i nie tylko. Podstawową techniką sprawdzania użyteczności tarczy hamulcowej jest mierzenie jej grubości. można to zrobić za pomocą suwmiarki, którą przykładamy do każdej tarczy z osobna. Jeśli obszar pierścienia trącego jest wyraźnie zużyty, tj. ok. 2 mm, to znak, że tarcza nadaje się do jak najszybszej wymiany. Czasami tarcza hamulcowa posiada normalną grubość, jest jednak uszkodzona w inny sposób. Podczas bardzo intensywnego hamowania tarcza może np. pęknąć lub zdeformować się pod wpływem czynników mechanicznych. Jeśli zauważymy lub usłyszymy, że samochód podczas jazdy zachowuje się trochę inaczej, z kół dochodzi szum lub inny dźwięk, a droga hamowania jest wydłużona – to znak, że należy sprawdzić poszczególne tarcze hamulcowe w pojeździe.

Jak ustrzec się przyszłym awariom ze strony układu hamulcowego?

Zużyta tarcza hamulcowa to większe ryzyko intensywnego nagrzewania się komponentu. Jeśli temperatura przekroczy granicę krytyczną, hamowanie może okazać się bezskuteczne. Ryzyko awarii można jednak zredukować pamiętając o istotnych działaniach:

  • Wymieniaj tarcze hamulcowe wyłącznie w sprawdzonych warsztatach samochodowych – zły montaż i błędny serwis to częste powody zwiększenia zużycia części.
  • Jeśli nie masz doświadczenia z samodzielną wymianą klocków, skorzystaj z usług specjalistów.
  • Korzystaj wyłącznie z oryginalnych i sprawdzonych komponentów – wybierz polskie tarcze hamulcowe i polskie klocki hamulcowe od sprawdzonej firmy, np. producent klocków i tarcz hamulcowych Breck.
  • Dobieraj części zgodnie ze specyfikacją pojazdu i korzystaj z komponentów przeznaczonych do konkretnego typu samochodu.

Jeśli mimo zachowania powyższych zasad bezpieczeństwa tarcza uległa deformacji, to przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być problemy z układem zawieszenia, złym wyważeniem kół czy uszkodzeniem komponentów wchodzących w interakcję z układem hamulcowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ