Jak kupować opony letnie?

0
7254
Jak kupować opony letnie?

Odpowiednie ogumienie auta bezsprzecznie w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Nic zatem dziwnego, że decydując się na zakup nowych produktów do naszych pojazdów, chcemy mieć gwarancję jakości. Szeroki asortyment producentów potrafi jednak wprawić w zakłopotanie niejednego młodego i niedoświadczonego kierowcę. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie opon letnich?

Opony letnie wytwarzane są z twardej gumy, mającej na celu zwiększyć przyczepność do jezdni. Analogicznie opony przeznaczone na zimę tworzy się z miękkiej gumy odpowiedniej do poruszania się przy niskich temperaturach i na zaśnieżonym terenie. Decydując się na zakup opon na sezon letni, powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie element. 

Prócz tego ważny jest także typ pojazdu. Jeśli poruszamy się autem osobowym o niskiej masie całkowitej, do dyspozycji mamy znacznie większy wybór tańszych opon w porównaniu do pojazdów terenowych czy dostawczych. Wynika to z faktu, iż małe samochody do użytku prywatnego narażone są na mniejsze obciążenia, a co za tym idzie, opony do nich wykonywane są nieco inaczej. Wybierając tańsze modele, nie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Wręcz przeciwnie, każda opona do auta dostosowana jest do konkretnych warunków eksploatacyjnych.

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar opony. Im szersza opona, tym lepsza przyczepność oraz krótsza droga hamowania, ale też większe zużycie paliwa oraz podwyższony poziom hałasu. Istotną kwestią jest także profil, czyli szerokość gumy od rantu felgi do końca opony. Im niższy profil, tym auto lepiej prowadzi się na zakrętach. Powinniśmy zwrócić uwagę także na indeks prędkości, czyli maksymalną bezpieczną prędkość, jaką możemy osiągać na danym modelu pod maksymalnym obciążeniem. 

Bardzo ważne jest też, by opona miała odpowiedni bieżnik, czyli warstwę opony stykającą się bezpośrednio z podłożem. Do wyboru mamy bieżniki symetryczne, asymetryczne i kierunkowe. Odpowiadają one za przyczepność do podłoża oraz właściwe odprowadzanie wody. 

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na rok produkcji i czas gwarancji. Okres przydatności ogumienia jest ograniczony, dlatego nie powinniśmy się decydować na zakup opon, które leżakowały przez wiele lat w magazynach. Wszystkie wymienione aspekty zależne są od naszego stylu jazdy oraz pokonywanych rocznie kilometrów. Jeśli nasz roczny przebieg wynosi kilkadziesiąt tysięcy, warto zdecydować się na opony klasy premium. 

Aby ułatwić sobie wybór konkretnego modelu opony letniej, możemy posłużyć się wyszukiwarką opon. Wprowadzenie takich danych, jak rok i model pojazdu, pojemność silnika czy rodzaj paliwa usprawni dobór odpowiedniego produktu. Jeśli wyniki z wyszukiwarki nie będą spełniać naszych oczekiwań, zawsze możemy skonsultować się ze sprzedawcą za pomocą czatu dostępnego na stronie internetowej lub telefonicznie. 

Opony nowe czy bieżnikowane?

Dużą popularnością cieszą się opony bieżnikowane, czyli takie, które dzięki zastosowaniu nowej nalewki powracają do swoich pierwotnych parametrów. Jest to świetna alternatywa, gdy pokonujemy rocznie mało kilometrów, a fundusze nie pozwalają nam na zakup nowych opon.   

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na opony letnie, czy zimowe, nowe czy bieżnikowane, zakup powinien być świadomą decyzją, a nie kwestią przypadku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ