Co to są kaski szczękowe?

0
3194

Wśród dostępnych na rynku modelach kasków dużą popularnością cieszą się kaski szczękowe. Poniżej ich krótka charakterystyka.

Kask to podstawowy element wyposażenia motocyklisty. Jest niezbędny zarówno podczas jazdy o charakterze turystycznym, jak i wyczynowym. Chroni przed powstaniem urazów w momencie upadku, np. podczas kolizji drogowej. Niezałożenie go stanowi narażenie zdrowia oraz życia. Skutki mogą być tragiczne. Dlatego tak ważne jest, aby szczególną uwagę przywiązać do zakupu tego sprzętu. Jest on niezbędny motocykliście, podobnie jako paliwo do jazdy. Przed wyborem określonego modelu należy przeanalizować, do czego będzie wykorzystywany – jazdy miejskiej skuterem czy off-road? Wyróżnić można kilka rodzajów kasków, np. kaski szczękowe, integralne.

Rodzaje kasków motocyklowych

  1. Kaski szczękowe: wyposażone są w mechanizm pozwalający na podnoszenie i opuszczanie szczęki. Cieszą się ogromną popularnością wśród motocyklistów.
  2. Kaski integralne: bardzo często wybierane przez motocyklistów. Są uniwersalne, ponieważ można je zakładać na przejażdżkę po mieście, ale także na dłuższą wyprawę motocyklem szosowym. Ich bryła jest dość charakterystyczna – zabudowana, jednolita. Nie mają wyodrębnionej i otwieranej części szczękowej, jak ma to miejsce w przypadku kasków szczękowych, dlatego konieczne jest ich częste zakładanie oraz zdejmowanie, np. w celu uzupełnienia płynów, rozmowy.
  3. Kaski otwarte: w przeciwieństwie do kasków integralnych, które stanowią jednolitą bryłę, w ogóle nie posiadają części szczękowej, przez co są uznawane za mało bezpieczne. Mogą mieć szybę lub nie – wtedy konieczne jest założenie gogli.
  4. Kaski enduro: niezwykle lekkie, z daszkiem, pozbawione szyb. Idealne do jazdy w terenie. Użytkownicy tego modelu, aby chronić oczy, muszą zakładać gogle.

Czym charakteryzują się kaski szczękowe?

Kaski szczękowe są częstym wyborem motocyklistów. Dlaczego? Z pewnością wpływają na to funkcje tego modelu. Zbudowane są ze skorupy, która stanowi część ochraniającą tył oraz boki  głowy, oraz części przedniej – szczęki podnoszonej dzięki specjalnemu mechanizmowi do góry. To właśnie możliwość uniesienia do góry przedniego elementu kasku szczękowego sprawia, że modele te cieszą się tak dużą popularnością. Wystarczy odchylić szczękę i można swobodnie rozmawiać, jeść, pić. Nie trzeba ich kilkukrotnie wkładać i zdejmować, co przy dłuższej jeździe staje się bardzo uciążliwe. Ze względu na dość dużą powierzchnię zabudowy oraz mechanizm podnoszenia szczęki kaski są nieco cięższe od pozostałych modeli.

Kaski szczękowe renomowanych firm są bardziej doprecyzowane oraz posiadają więcej funkcji – przede wszystkim cechuje je większa odporność na zarysowania, mniej ważą, stosowany jest w nich wydajny system wentylacyjny oraz inne zaawansowane technologie, przykładem są kaski szczękowe firmy Schuberth – produkowane z włókien węglowych i szklanych, co powoduje, że są lżejsze i bardziej wytrzymałe w porównaniu z tańszymi modelami, lepiej wytłumiają hałas, a zastosowany system anti-roll-off zapobiega zsuwania się ich z głowy.

Podsumowując – kaski szczękowe są niezwykle wytrzymałe. Podczas zakupu nie należy kierować się ceną, a funkcjonalnością. W końcu to inwestycja w bezpieczeństwo, a w tak istotnych sprawach nie powinno być ustępstw. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kask dobiera się z uwzględnieniem, do jakiej jazdy będzie wykorzystywany. Większość modeli jest zalecana do konkretnej formy użytkowania. Bardzo istotny jest również wybór kasku w odpowiednim rozmiarze. W przeciwnym razie może być niewygodny, zsuwać się z głowy i utrudniać jazdę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ