Rozmieszczenie znaków ostrzegawczych w infrastrukturze drogowej jest niezbędne, aby ostrzec kierujących o ewentualnych niebezpieczeństwach. Wszelkiego rodzaju znaki pionowe i poziome o charakterze ostrzegawczym muszą być rozmieszczone zgodnie z aktualnymi przepisami i wymogami technicznymi wyznaczonymi przez Ministra Infrastruktury. A zatem ile metrów przed miejscem niebezpiecznym powinien stanąć znak drogowy ostrzegawczy? Dowiedz się więcej!
Jaka jest prawidłowa odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego?
Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych jasno wskazuje, jaka jest prawidłowa odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego. Aktualnie obowiązujące regulacje przewidują na następujące odległości.
- Od 150 do 300 metrów na drogach, gdzie dopuszczalna prędkość pojazdów przekracza 60 km/h.
- Do 100 metrów na pozostałych drogach z innymi ograniczeniami.
- Do 50 metrów od skrzyżowania na drogach o dopuszczalnej prędkości przekraczającej 60 km/h w przypadku znaku A-7 i 25 metrów w pobliżu skrzyżowań na innych drogach.
Dodatkowo pod znakiem ostrzegawczym może zostać umieszczona tabliczka T-1 wskazująca na odległość znaku od miejsca niebezpiecznego. Kiedy pod znakiem znajduje się tabliczka T-2, wtedy wskazana odległość dotyczy odcinka drogi, na której występuje niebezpieczeństwo.
Jako zarządca lub osoba odpowiedzialna za organizację ruchu drogowego możesz zamówić certyfikowane znaki ostrzegawcze. Zrobisz to w sklepie internetowym ZnakiDrogowe24 na stronie: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_ostrzegawcze.
Jakie są powszechnie stosowane znaki ostrzegawcze?
Najczęściej spotykane znaki ostrzegawcze na drogach publicznych to przede wszystkim znaki:
- A-1 i A-2 dotyczące niebezpiecznych zakrętów w lewo lub w prawo.
- A-6a, 6b oraz 6c, które dotyczą skrzyżowań z drogami podporządkowanymi.
- A-7, czyli znak informujący o konieczności ustąpienia pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom.
Oczywiście w przestrzeni publicznej znajdziesz też wiele innych znaków ostrzegawczych rozmieszczanych przez zarządców dróg. To także znaki pionowe A-9 i A-10 informujące o przejazdach kolejowych, a także A-12a, 12b i 12c, które znajdują zastosowanie na zwężonych odcinkach dróg np. w przypadku remontu.
Gdzie szukać przepisów dotyczących rozmieszczenia znaków ostrzegawczych?
Zarządcy odpowiedzialni za prawidłowe rozmieszczenie znaków powinni wiedzieć, jak ustawiać znaki ostrzegawcze w przestrzeni publicznej. Zgodnie z prawem znaki ostrzegawcze na drogach powinny być ustawiane po prawej stronie jezdni lub po lewej, jeśli są powtórzeniem głównego znaku po prawej stronie.
Dokładne regulacje dotyczące ustawiania znaków drogowych znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. W tym akcie prawnym znajdziesz informacje m.in. o tym, że znaki ostrzegawcze powinny być montowane na konstrukcjach wsporczych w odległości maksymalnie do 2 metrów od krawędzi jezdni.