Posiadanie własnego samochodu oraz prawa jazdy oznacza ogromną wygodę poruszania się i pełną swobodę. Jak zrobić prawo jazdy w Wielkiej Brytanii? Jak wygląda kurs i czy trudno jest zdać egzamin? I ile to wszystko będzie kosztowało?

Jak rozpocząć kurs?

W Anglii każda osoba, która ukończyła 17 rok życia, może starać się o prawo jazdy kategorii B uprawniające ją do poruszania się własnym pojazdem osobowym po drogach publicznych. Do innych wymagań, które należy spełnić aby móc prowadzić samochody osobowe, należy brak przeciwwskazań zdrowotnych. Konieczne jest także spełnienie minimalnych wymagań dotyczących zdolności widzenia. Jeśli masz wadę wzroku powyżej 0,5 dioptrii, musisz nosić okulary lub szkła kontaktowe.

Ostatnią z kwestii jest okres przebywania na Wyspach. Nie jest możliwe zrobienie prawa jazdy przez osobę, która mieszka w UK krócej niż 185 dni.

sygnalizator świetlny

Tymczasowe prawo jazdy

A jednak zanim prowadzenie samochodu będzie możliwe, należy postarać się o wydanie tymczasowego prawa jazdy Provisional Driving Licence. Najpierw konieczne jest złożenie podania o wydanie tymczasowego prawa jazdy, którym jest druk oznaczony jako D1.

Ile to kosztuje?

Złożenie wniosku o wydanie tymczasowego prawa jazdy obciążone jest opłatą 43 funtów, a jeśli zdecydujesz się złożyć aplikację online – 34 funtów.

Instruktor i pojazd

Tymczasowe prawo jazdy w Anglii uprawnia aplikanta na kierowcę do prowadzenia samochodu pod okiem instruktora nauki jazdy posiadającego stosowną licencję. A jednak brytyjskie przepisy znacząco różnią się od tych, które obowiązują w Polsce. W UK możesz uczyć się prowadzenia samochodu bez pomocy licencjonowanego instruktora – także inny kierowca, który ukończył 21 lat i posiada prawo jazdy przynajmniej od trzech lat, może być Twoim mentorem. Za każdą godzinę nauki jazdy z instruktorem zapłacisz od 20 do 25 funtów.

O tym trzeba pamiętać

Należy mieć na uwadze, że dokument tymczasowy uprawnia nas do rozpoczęcia nauki jazdy, przystąpienia do egzaminów oraz prowadzenia samochodu pod wieloma rygorami. Tylko ich przestrzeganie pozwoli Ci na uzyskanie prawa jazdy i swobodne poruszanie się po brytyjskich drogach.

Ograniczenia

Pojazd, którym porusza się osoba dopiero starająca się o angielskie prawo jazdy, musi zostać odpowiednio oznakowany. Obowiązuje przepis nakazujący naklejenie dwóch naklejek oznaczonych literą “L” – po jednej z przodu i z tyłu samochodu. Trzeba też pamiętać, że naklejki muszą mieć odpowiednią wielkość, a sama litera musi znajdować się na białym tle.

Brytyjskie ustawodawstwo nakłada na kierowcę posiadającego tymczasowe prawo jazdy szereg ograniczeń. Jednym z nich jest zakaz poruszania się po autostradach. W Irlandii Północnej na przykład nie wolno przekraczać prędkości 45 km/h. Kodeks drogowy w Anglii Szkocji Walii mogą się nieco różnić – warto znać te różnice.

Egzamin

W Polsce szkoły nauki jazdy organizują wewnętrzne egzaminy, po których zdaniu kursant może przystąpić do egzaminów państwowych. W Wielkiej Brytanii to kursant decyduje, kiedy jest gotowy do spróbowania swoich sił w państwowych testach. Stawiając się w wyznaczonym terminie należy mieć przy sobie tymczasowe prawo jazdy oraz specjalną kartę, na której znajdują się informacje na temat ilości punktów karnych lub wyroków sądowych otrzymanych za wykroczenia.

Część teoretyczna

Egzamin teoretyczny obejmuje test wielokrotnego wyboru zawierający pytania testowe. Na 43 z 50 musisz udzielić poprawnej odpowiedzi. Są na nim także krótkie filmiki (hazard perception), których zadaniem jest ocenić zdolność kursanta do zauważania zagrożeń na drodze. Filmów jest 14.

Testy na prawo jazdy kat B kosztują 23 funty. Przed egzaminem warto więc dokładnie przeczytać materiały szkoleniowe czy poradniki oraz samodzielnie szukać wszelkich informacji, aby zdać w pierwszym terminie.

Część praktyczna

Po zdaniu egzaminu teoretycznego możesz zarezerwować termin egzaminu praktycznego. Masz na to aż dwa lata od dnia zaliczenia testów – po tym czasie będziesz musiał je powtórzyć. W Wielkiej Brytanii nie ma samochodów egzaminacyjnych – próba umiejętności odbywa się w samochodzie kandydata na kierowcę. Egzamin praktyczny trwa 40 minut i składa się z trzech części – badania wzroku, pytań sprawdzających oraz samej jazdy. Jazda obejmuje manewry i umiejętność prowadzenia pojazdu po drodze zgodną z przepisami.

Praktyczny egzamin na prawo jazdy kosztuje 62 (w dni robocze) lub 75 funtów, jeśli chcesz zdawać w wieczory i weekendy oraz w dzień wolny ustawowo.

Po zdanym egzaminie należy jeszcze dopełnić formalności. Te na szczęście są wyjątkowo nieskomplikowane. Swoje tymczasowe prawo jazdy oddajesz egzaminatorowi, który odsyła je do brytyjskiego urzędu DVLA. W terminie trzech tygodni otrzymasz pocztą stałe prawo jazdy.

Po zdaniu egzaminu możesz od razu jeździć, bowiem egzaminator wydaje zaświadczenie o pozytywnym wyniku testu praktycznego. W UK nie musisz mieć przy sobie dokumentu, tak jak ma to miejsce w przypadku polskiego prawa jazdy – w razie kontroli drogowej będziesz musiał dostarczyć je w ciągu 7 dni.

Podsumowanie kosztów

Ile kosztuje prawo jazdy w UK? Podliczmy wszystkie koszty, które będziesz musiał ponieść, aby móc legalnie prowadzić samochód w UK. Przyjmując, że decydujesz się na wykupienie lekcji z instruktorem i będziesz ich potrzebował 30 (czyli tyle, ile w Polsce obejmuje kurs) i że uda Ci się zdobyć zaliczenie w pierwszym terminie, całkowity koszt prawa jazdy w Anglii wynosi najmniej 720 – 900 funtów.

Warto jednak wiedzieć, że prawo jazdy jest inwestycją, która z pewnością zwróci się kierowcy, choćby dzięki oszczędności czasu koniecznego do przemieszczania się. A wymagania, jakie stawia się kandydatom na kierowców w UK wydają się być mniej rygorystyczne niż w Polsce.

[Głosów:136    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ