Co warto wiedzieć o oponach samochodowych i ich wymianie?

0
1761
Co warto wiedzieć o oponach samochodowych i ich wymianie

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że od wyboru odpowiedniego rodzaju opon zależeć będzie komfort przemieszczania się po jezdni i uczestniczenia w ruchu drogowym. Opony mają ponadto wpływ na nasze bezpieczeństwo – wpływają na poziom przyczepności do podłoża, jak i na tempo usuwania płynów z powierzchni jezdni. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – na co zwrócić uwagę podczas zakupu opono samochodowych oraz gdzie warto się w nie zaopatrywać.

Materiał produkcji opon samochodowych

Wśród dostępnych na rynku opon wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów, w zależności od użytego do ich produkcji materiału. Oczywiście, nie sposób wymienić tutaj wszystkich składników i półproduktów używanych do produkcji poszczególnych części opony. Skupmy się przede wszystkim na samym ogumieniu – guma w oponie samochodowej jest mieszanką takich materiałów jak: kauczuk, olej, sadza i siarka. W toku procesu wulkanizacji, składniki te tworzą jednorodną, elastyczną masę.

W poszczególnych częściach opony używa się różnych typów gumy. Od strony wewnętrznej używa się zazwyczaj gumy butylowej, wyjątkowo skutecznej w uszczelnianiu opony; z innych korzysta się z przypadku osnowy, powierzchni bieżnika, gumy bocznej i stopki ulokowanej przy feldze. W najbardziej zaawansowanych technologicznie oponach stosuje się różne rodzaje gumy do produkcji samego bieżnika.

Specyficznym składnikiem gumy w oponach jest krzemionka, która sprawdza się zarówno w okresie niskich, jak i wysokich temperatur. Wpływa ona pozytywnie na poziom przyczepności do mokrego podłoża.

Opony letnie a zimowe

Opony letnie są przeznaczone do korzystania przede wszystkim w okresie ciepłych miesięcy, choć w wielu krajach – ze względu na warunki klimatyczne – nie potrzeby sezonowej zmiany opon na zimowe. Opony letnie wykazują wysokim poziom sztywności kierunkowej oraz odporności na odkształcenia. Wpływają także pozytywnie na skracanie drogi hamowania, zwłaszcza w przypadku przemieszczania się z dużą prędkością.

W konstrukcji opony letniej zauważymy przede wszystkim masywne klocki bieżnikowe. Jest ona także wyraźnie twardsza, zwłaszcza w porównaniu z oponą zimową.

Opony zimowe mają za zadanie zagwarantować wysoki poziom przyczepności do podłoża nawet w czasie wyjątkowo niskich temperatur oraz opadów atmosferycznych. Dwa elementy pozwalają na uzyskanie tego efektu – zastosowanie specjalnego formy bieżnika, przystosowanego do odprowadzania płynów spod opony oraz dodatek krzemionki do składu gumy. Zwłaszcza ten ostatni okazał się olbrzymim sukcesem i od dekady lat dziewięćdziesiątych jest z powodzeniem stosowany na skalę globalną.

Konstrukcja opon zimowych odznacza się bardziej miękkim rodzajem zastosowanej gumy, szerokimi bieżnikami oraz zwiększoną liczbą lameli. Niemal każdy sklep z oponami oferuje możliwość zakupu opon letnich, jak i „zimówek”.

Gdzie kupować opony?

Osobom poszukującym zaufanych i sprawdzonych dostawców opon, polecamy zapoznać się z ofertą tireexpert.pl, internetowego salonu opon samochodowych. W jego ofercie znajdziemy nie tylko opony letnie, jak i zimowe, ale także rozbudowany asortyment urządzeń dodatkowych, części i podzespołów oraz środków do pielęgnacji. Tireexpert.pl oferuje najtańsze opony, dlatego korzystają z niego zarówno kierowcy samochodów osobowych, jak i pojazdów większych gabarytów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ