Rodzaje olejów silnikowych

0
2169
Rodzaje olejów silnikowych

Podstawą skutecznej ochrony silnika samochodowego jest oczywiście olej. Płyn ten odpowiada za smarowanie jednostki napędowej, jak również za jej oczyszczanie. Jeśli wymieniamy olej, musimy zadbać o to, aby produkt był przystosowany do naszego auta. W przeciwnym razie ryzykujemy zatarcie silnika.

Jaki olej wybrać?

Zanim wybierzemy się do sklepu po nowy olej, musimy dowiedzieć się jaką powinien mieć lepkość. To ona określa tarcie wewnętrzne cząsteczek, czyli jego gęstość. Trzeba pamiętać, że wartość ta nie określa tak naprawdę, czy olej jest dobry, czy nie.
Lepkość musimy dobierać wedle instrukcji od producenta samochodu. Parametr określa się za pomocą kodu, np. 15W-40, gdzie 40 oznacza lepkość letnią, a 15 zimową. W przypadku gęstości zimowej im niższa widnieje cyfra, tym olej jest bardziej płynny.

Rodzaje

Oleje silnikowe dzielimy względem tego, z czego są zrobione i jest to najważniejsze kryterium doboru. Na rynku znajdują się aż trzy rodzaje olejów: mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne.

Mineralne

Produkty mineralne przeznaczone są do starszych modeli samochodów. Ich najważniejszą zaletą jest to, że nie obciążają silnikowych uszczelnień, które po kilku latach użytkowania auta z reguły nie są w najlepszym stanie. Mineralne oleje silnikowe mają kilka cech charakterystycznych: stosunkowo szybki spadek lepkości, a także niezbyt wysoką wydajność. Warto zaznaczyć, że współczesne oleje znacznie przewyższają swoją jakością ich odpowiedniki sprzed kilkunastu lat.

Półsyntetyczne

Półsyntetyczne oleje silnikowe są kompromisem pomiędzy produktami mineralnymi i syntetycznymi. Pamiętajmy, że nie są to półsyntetyki w dosłownym znaczeniu. Z reguły w skład produktu wchodzi około 30% dodatku syntetycznego i 70% bazy mineralnej. Oleje z tej grupy skierowane są przede wszystkim do starszych aut, ale wyłącznie tych, które nie mają specyficznych wymagań. Produkty te są nieco odporniejsze na starzenie, a także nie wpływają znacząco na uszczelnienia silnika.

Syntetyczne

Ostatnią grupą olejów są tzw. syntetyki. Oleje silnikowe tego rodzaju odznaczają się najwyższą jakością spośród trzech grup. Najważniejsze jest to, że dobrze znoszą obciążenia termiczne, nawet te duże. W skrajnych temperaturach ich lepkość zmienia się w niewielkim stopniu. W grupie syntetyków występują także oleje specjalistyczne np. sportowe, które świetnie radzą sobie z ostrym traktowaniem silnika. Na rynku znajdują się również oleje przeznaczone do silników diesla oraz takie, które są przyjazne specjalnym filtrom zatrzymującym cząsteczki stałe.

Dostępność – czyli gdzie kupić?

Odpowiedni olej możemy kupić zarówno w sklepie stacjonarnym, lecz i internetowym. I tak na przykład oleje silnikowe w sklepie eFiltry.pl, to doskonałe miejsce by odszukać i zakupić interesujący nas olej. Pamiętajmy, aby nie zwlekać z wymianą oleju samochodowego, gdyż ewentualne koszty tego mogą być znacznie wyższe niż wymiana samego oleju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ