Jak często wymieniać filtr paliwa?

0
689

Zarówno starsze, jak i nowsze samochody to złożone konstrukcje mechaniczne, które składają się z wielu istotnych komponentów. Okazuje się, że oprócz dużych części i układów, w pojazdach stosowanych jest też sporo małych elementów, które są często niedoceniane przez użytkowników samochodów. Do grona takich części zalicza się filtry paliwa. Są one niedrogie i niepozorne, ale konsekwencje zwlekania z ich wymianą mogą być bardzo nieprzyjemne dla auta i jego jednostki napędowej. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat filtrów paliwa oraz ich regularnej wymiany.

Podstawowe zadanie samochodowego filtru paliwa

Trzeba mieć na uwadze, że nawet wysokiej jakości paliwo, pochodzące ze sprawdzonej stacji, nigdy nie będzie idealnie czyste. Zawsze znajdą się w nim jakieś pyły czy też różne cząstki organiczne. Oprócz tego w składzie paliwa znajduje się spora ilość wody. W związku z tym należy mieć na uwadze, że takie nieoczyszczone paliwo będzie zagrażać jednostce napędowej. To dlatego istotnymi elementami silników spalinowych są filtry paliwa. Ich zadaniem jest oczyszczanie paliwa z różnych cząstek, pyłów i innych zanieczyszczeń, a także pozbywanie się nadmiaru wody. Bez filtra lub z zanieczyszczonym elementem tego rodzaju, silnik nie będzie pracował poprawnie i po krótkim czasie pojawi się sporo problemów.

Kiedy należy dokonać wymiany filtru paliwa?

Zdaniem specjalistów, najczęściej wymiany filtra paliwa powinno się dokonywać podczas każdego przeglądu samochodu, a najrzadziej co 20 tysięcy przejechanych kilometrów. Producenci jednak zalecają wymianę nawet co 100 tysięcy kilometrów. Warto jednak dmuchać na zimne i robić to częściej, tym bardziej, że filtr paliwa jest dość tanim elementem, który jest łatwy w wymianie. Absolutnie niedopuszczalne jest jednak eksploatowanie filtra dłużej niż pozwala na to producent w swojej instrukcji.

Konsekwencje zaniedbania wymiany filtra oleju

Na początku trudno jest zauważyć objawy korzystania z filtra, który jest niesprawny. Prędzej czy później pojawią się jednak następujące problemy:

  • korozja jednostki napędowej wywołana przez nadmiar wody, która dostaje się do silnika wraz z paliwem,
  • uszkodzenie wtryskiwaczy znajdujących się na wyposażeniu nowszych pojazdów z wtryskiem bezpośrednim,
  • uszkodzenie tłoków oraz pozostałych komponentów jednostki napędowej wywołane zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie,
  • zapowietrzenie układu paliwowego spowodowane przez zatrzymanie przepływu paliwa.

Od czego zależy żywotność filtru paliwa?

Wielu producentów pojazdów podaje różne okresy wymiany takich filtrów. Trudno jest więc stwierdzić jak długo filtr będzie prawidłowo funkcjonował w danym aucie. Istotny wpływ na okres użytkowania ma rodzaj i jakość filtra, a także typ i jakość paliwa. Im jest ona wyższa, tym filtr będzie dłużej spełniać swoje zadania.

Gdzie szukać fachowców od filtrów?

Wymiana filtra to proces oferowany przez wiele warsztatów samochodowych w ramach standardowego serwisu pojazdu. Wiele porządnych firm tego typu działa w największych polskich miastach i nie tylko. Poniżej przedstawiona została lista mechaników w największych miejscowościach w kraju:

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ