5 sposobów na usuwanie wgnieceń w karoserii

0
638
usuwanie wgnieceń karoserii bez lakierowania

Wgniecenia w karoserii mogą powstawać z różnych przyczyn, natomiast najczęściej pojawiają się w wyniku działań czynników atmosferycznych lub stłuczki parkingowej. Nawet niewielkie wgniecenia mogą jednak być szpecące i wówczas pojawia się chęć ich usunięcia. Możemy próbować usuwać wgniecenia na własną rękę, lub oddać samochód w ręce specjalistów. Jakie są sposoby na wgniecenia w karoserii?

1.  Usuwanie wgnieceń bez lakierowania — PDR (Paintless Dent Repair)

PDR to nieinwazyjna metoda usuwania wgnieceń. Sposób ten nie ingeruje w strukturę lakieru, a więc dzięki niemu unikamy dodatkowych kosztów związanych z lakierowaniem pojazdu. Usuwanie wgnieceń karoserii bez lakierowania (wgniecenia.pl) potrafi dać wspaniałe efekty, o ile przeprowadzają je profesjonaliści. Metoda PDR sprawdzi się w przypadku niewielkich wgnieceń powstałych na wskutek np.: gradobicia, stłuczek parkingowych, ataków wandalizmu, drobnych szkód transportowych i komunikacyjnych.

2.  Naprawy panelowe wgnieceń w karoserii

Naprawy panelowe to nowoczesna technika usuwania wgnieceń w karoserii, której wykonanie również warto powierzyć w ręce specjalistów. Obejmują one reperację poszycia karoserii bez ingerencji w konstrukcję nośną pojazdu. Usunięcie wgnieceń za pomocą napraw panelowych wymaga posiadania odpowiednich narzędzi i ich umiejętnego użycia. Dobrze wykonane usuwanie wgnieceń naprawami panelowymi skutecznie zastępuje kosztowne i czasochłonne naprawy blacharskie i nie wymaga naruszania połączeń konstrukcyjnych karoserii.

3.  Usuwanie wgnieceń hartowaniem karoserii

Metoda hartowania to sposób domowy, który polega na podgrzewaniu blachy i późniejszym jej chłodzeniu. Jak każdy sposób, który możemy wykonać sami, może nieść ryzyko niepożądanych efektów ubocznych, więc jeśli już się na niego decydujemy, to z pełną odpowiedzialnością i świadomością. Wykonanie wydaje się być bardzo proste. Należy podgrzać wgniecenie dowolną metodą, a następnie gwałtownie schłodzić je, chociażby suchym lodem. Ta metoda, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, jest inwazyjna, a więc w jej wyniku powstać mogą uszkodzenia karoserii, co oznacza niezbędną wizytę u lakiernika.

4.  Szpachlowanie i lakierowanie blachy

Metoda szpachlowania sprawdza się w przypadkach, gdzie bezinwazyjne sposoby zawodzą. Wówczas niezbędne jest zaszpachlowanie miejsca wgniecenia i późniejsze lakierowanie. Kiedyś, gdy jeszcze nie znano bardziej nowoczesnych metod, ten sposób był bardzo popularny w warsztatach samochodowych, jednak dziś jest już rzadko stosowany. Szpachlowanie, o ile jest dobrze wykonane, może sprawdzić się w domowych warunkach.

5.  Zestawy narzędzi do usuwania wgnieceń w karoserii

W niektórych sklepach stacjonarnych, a także online, dostępne są różne zestawy do samodzielnego usuwania wgnieceń w karoserii. Najczęściej zawierają one takie elementy jak: pistolety do kleju z wkładami, grzybki PDR, wyciągarki do usuwania wgnieceń. Ceny takich zestawów są różne, a więc znajdziemy zarówno takie za 20 zł, jak i takie za kilkaset złotych. Jeśli więc chcemy samodzielnie usuwać wgniecenia w karoserii z pomocą takich kompletów, warto przemyśleć kwestie finansowe. Może okazać się, że usunięcie wgniecenia w warsztacie wyjdzie nas taniej, aniżeli ryzykowne działanie na własną rękę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ